Moravskoslezský kraj: Děti nasbíraly přes 2 tisíce starých mobilních telefonů

06.01.2022 19:33 | Tisková zpráva

Přesně 2006 vysloužilých mobilních telefonů sesbírali ke konci uplynulého roku v deseti mateřských školách v Moravskoslezském kraji. Nejúspěšnější mateřinkou se stala havířovská MŠ Radniční, která v přepočtu na žáka sesbírala nejvíce starých mobilů a vyhrála tak dětský den s bohatým programem a ekologickými aktivitami, který se uskuteční přímo na jejich zahradě.

Moravskoslezský kraj: Děti nasbíraly přes 2 tisíce starých mobilních telefonů
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Zapojit se do soutěže nazvané Přines mobil do školky bylo jednoduché – stačilo v jedné z deseti vybraných mateřských škol po celém kraji odevzdat starý mobilní telefon. „Počet odevzdaných telefonů a zájem o akci nás velmi příjemně překvapil. Upřímně děkuji všem, kteří tuto prospěšnou aktivitu pomohli realizovat,“ okomentovala výsledky sběru radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš s tím, že i letos bude Moravskoslezský kraj pokračovat v projektech na podporu třídění využitelných složek komunálního odpadu. „Tento projekt jsme cílili na nejmenší děti. Chceme, aby si uvědomily, že nefunkční elektrospotřebiče a elektronika do směsného komunálního odpadu nepatří. Právě mobilní telefony v sobě obsahují spousty drahých kovů, například měď, stříbro nebo zlato,“ řekla krajská radní Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Akce byla zaměřena na osvětu v oblasti nakládání s vysloužilým elektrem a byla součástí projektu Moravskoslezského kraje a kolektivního systému ASEKOL. „V domácnostech po celém kraji leží podle odhadů statisíce starých, často nefunkčních mobilů. Velmi často se s nimi lidé nechtějí rozloučit například z nostalgie. Přitom tyto staré přístroje mohou být zrecyklovány a mohou tím být ušetřeny primární zdroje, např. z těžby nerostných surovin,“ doplnil regionální manažer neziskové společnosti ASEKOL pro Moravskoslezský kraj Zdeněk Kovářík.

Kvůli spravedlivému hodnocení byl hlavním kritériem přepočet sesbíraných telefonů na počet žáků. Absolutně nejvíce mobilních telefonů sesbírali v Havířově v MŠ Radniční a na detašovaném pracovišti v MŠ Resslova – podařilo se jim dohromady shromáždit 858 starých přístrojů, což představuje vítězný průměr 5,04 mobilů na jednoho žáka. „Z vítězství máme obrovskou radost, slova díků patří zejména rodičům, někteří z nich dokonce zapojili i příbuzné v Praze, kteří jim staré telefony poslali poštou. Poděkování si zaslouží i naši zaměstnanci, kteří si účast v soutěži vzali za svou, vymýšleli jsme nejrůznější úkoly a soutěže pro děti i celé třídy tak, aby měla aktivita hlubší smysl a přesah – například jsme vyráběli mobilní telefony z papíru. Pro ty nejlepší jednotlivce

a třídy zase chystáme naše sladké odměny – perníkové telefony a dort ve tvaru mobilu,“ popsala ředitelka MŠ Radniční Havířov Šárka Hofrichtrová.

Za vítězství v soutěži pro školku organizátoři přichystají dětský den s nafukovací atrakcí a soutěžemi s environmentální tematikou. Na druhém místě se s průměrem 2,22 mobilu na žáka umístila zaměstnanecká mateřská škola Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Krajánek, která obdrží pro žáky edukativní hry a stavebnice. Bronzová příčka patří s průměrem 2,04 telefonu na žáka MŠ v Šenově, školka získá praktické tematické propagační materiály.

Zapojené MŠ:

Zaměstnanecká MŠ Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, Ostrava

MŠ Šenov

MŠ Sedmikrásky, Opava

MŠ Radniční, MŠ Resslova Havířov

MŠ Skřivánek, Frýdek-Místek

MŠ Na Vyhlídce, Orlová

MŠ Ve Svahu, Vrbno pod Pradědem

MŠ Maxima Gorkého, Krnov

MŠ Frýdlant nad Ostravicí

MŠ U Lesa, Karviná

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

16:33 ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

Trutnovský hřbitov se zazelená osmnácti novými lípami. Nadace ČEZ na nákup rostlin přispěla částkou …