Moravskoslezský kraj: Gymnázium v Bílovci má jako první škola v republice aquaponickou farmu

24.08.2022 19:43 | Tisková zpráva

Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci se od nového školního roku intenzivněji zaměří i na ekologii a enviromentální výchovu.

Moravskoslezský kraj: Gymnázium v Bílovci má jako první škola v republice aquaponickou farmu
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Nově má vlastní edukační aquaponickou farmu, k výuce bude využívat i školní zahradu, včelí úly postavené v areálu školy či pronajatý kamenolom. Za rok by škola dokonce měla otevřít nový obor vzdělávání zaměřený na ekologii.

„Péče o životní prostředí či udržitelné zemědělství se ve vyspělém světě dynamicky dostávají mezi prioritní témata. Vizi středoškolského oboru cíleného na enviromentální výchovu považuji za velmi progresivní. Bílovecké gymnázium je historicky spojováno s matematikou, je dobře, že se profiluje i v této důležité a perspektivní oblasti. Oceňuji, že má gymnázium pro výuku nového oboru už nyní kvalitní zázemí, obohatí výuku a určitě zvýší atraktivitu a prestiž této školy,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny s tím, že bílovecké gymnázium je první střední školou v České republice, která má vlastní edukační aquaponickou farmu.

„Součástí aquaponické linky je nově budované zázemí venkovní učebny, skleník s plochou 25 metrů čtverečních, vyvýšené záhony a faunistický koutek. Do budoucna bude areál rozšířen o umělou odchovnu a ukázku voliérového chovu ptactva. Na nové zaměření naší školy se těšíme, je to taková nová energie, která bude pro gymnazisty i pedagogy určitě velmi inspirativní a motivující. Těšíme se i na produkci z farmy, kterou využijeme ve školní jídelně. Žáci tak na vlastní kůži poznají konkrétní příklad nízkoemisní výroby potravin a zdravého životního stylu,“ sdělil ředitel gymnázia v Bílovci Pavel Mrva.

Vybudování aquaponické linky přišlo na zhruba 600 tisíc korun, s příspěvkem Nadačního fondu Copernicus a fondu SPOLEČNĚ společnosti dm drogerie markt pokrylo náklady gymnázium z vlastních finančních zdrojů. Farmu vybudovala společnost Future Farming. “Aquaponickou farmu jsme z technologických důvodů stavěli ve dvou fázích. V červnu byla na gymnáziu instalovaná rostlinná část farmy. Ta je složena ze tří modulů o celkové kapacitě 600 sazenic. Po měsíčním provozu jsme k rostlinné části připojili kádě s rybami. Konkrétně tady máme jesetery. Ryby přirozeně obohacují vodu o živiny, tato voda je následně filtrována přes kořenový systém rostlin v hydroponické části. Takto vyčištěná voda zbavená živin se vrací do nádrže s vodou,” vysvětlil princip aquaponie zakladatel Future Farming Michal Fojtík a upozornil, že díky propojení rybí a rostlinné části funguje farma autonomně bez nutnosti dodávat pěstovaným rostlinám výživu a hnojiva.

„Je nesmírné důležité, aby se mladí lidé blíže seznamovali s nejmodernějšími trendy a technologiemi, které pomáhají šetřit naši planetu a tím zlepšovat kvalitu životního prostředí. Hydroponie a aquaponie jsou zemědělstvím budoucnosti, je to udržitelný způsob, jak pěstovat zeleninu s láskou a respektem k přírodě. Bíloveckému gymnáziu fandím, věřím, že bude inspirovat i ostatní střední školy v republice. Potřebuje co nejvíce mladých vzdělaných a nadšených lidí, kteří budou za naši planetu bojovat kompetentně a s rozumem,“ uzavřela radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Kromě nové aquaponické farmy se Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci věnuje také řadě dalších ekologických aktivit. Ty se v uplynulém školním roku odehrávaly například v lomu ve Staré Vsi, který má gymnázium už druhým rokem pronajaté. „Ve spolupráci s Ostravskou univerzitou se nám podařilo udělat první komplexnější biologický průzkum této lokality. Chceme ji prozkoumat dřív, než zde začneme pořádat vzdělávací akce pro žáky či veřejnost. Rádi bychom v nadcházejícím školním roce zařadili lom do výuky jako jednu z exkurzních lokalit. Díky pokračujícímu biologickému průzkumu už jsme schopni sestavit základní naučnou trasu, na níž by žáci mohli pracovat s netradičními výukovými metodami, jako jsou questing nebo badatelství. Nedílnou součástí trasy bude samozřejmě geomorfologicky významná vrása na jižní stěně lomu,“ řekla učitelka biologie bíloveckého gymnázia Veronika Vavrečková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Před 40 lety zahrozil v Česku blackout. Přispěly k tomu extrémní mrazy

10:34 ČEZ: Před 40 lety zahrozil v Česku blackout. Přispěly k tomu extrémní mrazy

V lednu i únoru roku 1985 došlo zatím naposledy ke kritickému stavu energetické sítě, kdy musely být…