Moravskoslezský kraj: „Krajská vláda“ vzešlá z podzimních voleb představila koaliční program

18.03.2021 12:39 | Zprávy

Co čeká Moravskoslezský kraj v následujících letech, jakým směrem se bude rozvíjet? S jakými úkoly a problémy se bude muset vypořádat? Jak je chce nová „krajská vláda“ vzešlá z loňských podzimních voleb řešit?

Moravskoslezský kraj: „Krajská vláda“ vzešlá z podzimních voleb představila koaliční program
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Lídři koaličních stran ANO 2011, ODS s podporou TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD představili na dnešním jednání krajského zastupitelstva VIZI 2030 - koaliční program na volební období 2020 až 2024 s výhledem na další léta.

„Představili jsme silnou vizi pro rozvoj kraje, která není ohraničena jedním volebním obdobím. Kdybych ji měl shrnout, tak jde o to, aby se občanům v našem kraji dobře žilo a aby se k nám, do Moravskoslezského kraje rádi vraceli. A věřím, že jsme už v minulosti ukázali, že své vize a sliby plníme,“ uvedl vítěz loňských krajských voleb, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák z hnutí ANO 2011.

Výsledky krajských voleb ukázaly, že si občané přejí, aby nová „krajská vláda“ v Moravskoslezském kraji fungovala v podobném složení jako v uplynulých čtyřech letech. „Po povolebních schůzkách s šéfy stávajících koaličních partnerů, tedy ODS a KDU-ČSL, jsem se coby vítěz voleb rozhodl přizvat k jednání ještě další politickou stranu – ČSSD. Do čtyřkoalice jsme šli hlavně proto, že budoucnost Moravskoslezského kraje vyžaduje silnou podporu krajského zastupitelstva. Čeká nás realizace náročných programů transformace financovaných z fondů Evropské unie, které jsou zaměřeny na rozvoj regionu a jeho přeměnu z uhelné ekonomiky na ekonomiku nových technologií. Transformace kraje bude také zcela nepochybně vyžadovat dobrou komunikaci s vládou a hledání řešení, jak postupovat v útlumu těžby a jak transformovat ocelářství směrem k čistému průmyslu. Zároveň bude nutné vypořádat se s pandemií koronaviru a jejími následky a dělat maximum pro to, abychom nemuseli zastavovat investice, postavili na nohy pandemií oslabenou ekonomiku, zdravotnictví a cestovní ruch a pracovali na dalším rozvoji regionu,“ řekl hejtman Ivo Vondrák, v jehož „ranku“ je také bezpečnost kraje a jeho krizové řízení.

„Poslední rok bohužel ukazuje potřebu neustálého rozvoje krizového řízení. Na základě zkušeností z pandemie koronaviru vytvoříme ještě lepší podmínky pro efektivní zvládání krizových situací. Budeme pokračovat v masivní podpoře jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému a v budování systému moderních integrovaných výjezdových center. Například výstavby hasičských stanic ve Vítkově a v Kopřivnici. Máme dobře našlápnuto k tomu, stát se národním lídrem v bezpečnostní infrastruktuře, která efektivně čelí současným i novým bezpečnostním hrozbám,“ dodal moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

„Překonáme image uhelného kraje s mimořádně znečištěným ovzduším a postupně transformujeme energetický mix na čistější zdroje s využitím obnovitelných zdrojů, odpadů, plynu a vodíku. Přechod na vytápění kraje bez uhlí musíme zvládnout bez energetické chudoby pro obyvatele, prostě tak, aby lidé měli teplo, a to teplo bylo sociálně únosné. Budeme rozvíjet koncept vodíkového regionu s využitím vodíkových technologií v dopravě, energetice či bydlení. Využijeme výhody nových IT technologií a konceptu Smart region pro zkvalitnění života obyvatel kraje s důrazem na zásadní zvýšení rychlosti internetového připojení pro každého občana, firmu či organizaci,“ plánuje první náměstek hejtmana Jakub Unucka, zvolený za ODS s podporou TOP 09. Koalice těchto dvou politických stran má v tomto volebním období „pod palcem“ transformaci regionu z uhelné ekonomiky na ekonomiku nových technologií, životní prostředí a rozvoj vzdělanosti.  

„Obrovský potenciál a možnosti vidím na ‚novém‘ Karvinsku. V rámci projektu POHO2030 dojde s využitím evropských i národních peněz k zásadním změnám průmyslu i celé krajiny. Při zahlazování následků těžby a rekultivaci krajiny se chceme poučit z úspěšných projektů v zahraničí a vytvořit z bývalého hornického regionu opravu příjemné místo pro život. Inspiraci můžeme brát třeba z Anglie, kde v hrabství Cornwall, což byla jedna z nejchudších oblastí závislá na těžbě cínu a kaolínu, je dnes čtvrtina jejích příjmů tvořena turistickým ruchem - díky projektu EDEN. Soustava skleníků, zvaných biomy, využívá pro pěstování různých rostlin odpadní teplo z dolů a umožnila vznik nového odvětví biologického výzkumu. A dala práci více než třem tisícovkám lidí. Lokalita dolu ČSA k obdobnému projektu úplně vybízí. A v oboře Jindřiška můžou krajinu místo buldozerů rekultivovat třeba divoká zvířata, podobně jako v českých Milovicích,“ popsal první náměstek hejtmana Jakub Unucka. Upozornil také na projekt Zelená a efektivnější škola. „Je to příklad zlepšování životního prostředí uvnitř i vně školních budov. Chceme být vzorem pro ostatní kraje, obce i soukromou sféru. Krajské školy chceme zateplit, dát na ně solární panely, rekuperovat a čistit vzduch. A vytvořit z nich třeba zásobárny energie pro obce a podobně,“ řekl Jakub Unucka. 

Podle náměstka hejtmana Lukáše Curyla (KDU-ČSL) bude krajská koalice pracovat také na tom, aby Moravskoslezský kraj byl soudržnější a kulturnější. „Podpoříme obnovu památek a jejich aktivní využívání k rozvoji kultury na celém území kraje. Žerotínský zámek, Zámek Nová Horka, Zámek Bruntál, Sovinec i Hukvaldy jsou místa, kde soustředíme naše investice. Prioritním projektem pro nás i nadále zůstane Černá kostka - centrum digitalizace, vědy a inovací. V rámci projektu vznikne nové Krajské digitalizační centrum pro digitalizaci a digitální zpřístupnění knihovních fondů i muzejních a galerijních sbírek z různých institucí Moravskoslezského kraje. Vytvoříme moderní platformu pro virtuální realitu a nové formáty v kultuře, edukaci a kulturní turismus, vyhledávání, podporu a rozvoj talentů v kreativních odvětvích. Vytvoříme komplexní kulturní ekosystém,“ upřesnil náměstek hejtmana Lukáš Curylo s tím, že nutné je také dále zefektivňovat sít kvalitních sociálních služeb s důrazem na služby poskytované v přirozeném prostředí klientů. 

„Budeme i nadále patřit k nejlepším krajům v kvalitě a dostupnosti sociálních služeb pro občany. Vybudujeme nové a zrekonstruujeme stávající objekty sociálních služeb. Nové objekty vyrostou v Kopřivnici, v Krnově a v Havířově. Rekonstrukce a rozšíření se dočkají objekty sociálních služeb v Petřvaldu u Karviné, v Suchdolu nad Odrou a v Novém Jičíně. Budeme kofinancovat investiční projekty na poskytování sociálních služeb, které budou dotovány z evropských fondů. Lidé budou moci i díky krajským financím nadále využívat Senior a Rodinné pasy, podpoříme dobrovolnictví,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Lukáš Curylo. 

„Rádi bychom se posunuli mezi tři nejlepší kraje v Česku v ekonomické výkonnosti a podnikavosti. Onemocnění covid-19 nám tu cestu sice zkomplikovalo, ale uděláme maximum pro to, aby lidé v regionu tady měli dobrou práci za slušné peníze, co možná nejlepší podmínky a prostor k podnikání,“ řekl krajský radní za ČSSD Petr Kajnar. Dodal, že hlavními tématy jsou RE:START a Plán spravedlivé územní transformace.

„K jejich realizaci zajistíme a efektivně využijeme veškeré dostupné evropské i domácí finanční zdroje. Nadále budeme stavět na službách krajských agentur MSIC, MSID a MS Pakt, které se už mimořádně osvědčily třeba s projekty Podnikavý Region, Smart District a nejrůznějšími akceleračními programy. Zvýšíme podíl kraje na veřejných výdajích na výzkum a vývoj. Pro žáky a studenty připravujeme projekty kariérového poradenství,“ upřesnil radní Petr Kajnar.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Dvě třetiny firem počítají se zvyšováním platů zaměstnancům v příštím roce

22:28 Hospodářská komora: Dvě třetiny firem počítají se zvyšováním platů zaměstnancům v příštím roce

Téměř dvě třetiny firem počítají s tím, že v příštím roce svým zaměstnancům zvýší mzdy. Polovina z n…