Lídři koaličních stran ANO 2011, ODS s podporou TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD představili na dnešním jednání krajského zastupitelstva VIZI 2030 - koaliční program na volební období 2020 až 2024 s výhledem na další léta.
„Představili jsme silnou vizi pro rozvoj kraje, která není ohraničena jedním volebním obdobím. Kdybych ji měl shrnout, tak jde o to, aby se občanům v našem kraji dobře žilo a aby se k nám, do Moravskoslezského kraje rádi vraceli. A věřím, že jsme už v minulosti ukázali, že své vize a sliby plníme,“ uvedl vítěz loňských krajských voleb, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák z hnutí ANO 2011.
Výsledky krajských voleb ukázaly, že si občané přejí, aby nová „krajská vláda“ v Moravskoslezském kraji fungovala v podobném složení jako v uplynulých čtyřech letech. „Po povolebních schůzkách s šéfy stávajících koaličních partnerů, tedy ODS a KDU-ČSL, jsem se coby vítěz voleb rozhodl přizvat k jednání ještě další politickou stranu – ČSSD. Do čtyřkoalice jsme šli hlavně proto, že budoucnost Moravskoslezského kraje vyžaduje silnou podporu krajského zastupitelstva. Čeká nás realizace náročných programů transformace financovaných z fondů Evropské unie, které jsou zaměřeny na rozvoj regionu a jeho přeměnu z uhelné ekonomiky na ekonomiku nových technologií. Transformace kraje bude také zcela nepochybně vyžadovat dobrou komunikaci s vládou a hledání řešení, jak postupovat v útlumu těžby a jak transformovat ocelářství směrem k čistému průmyslu. Zároveň bude nutné vypořádat se s pandemií koronaviru a jejími následky a dělat maximum pro to, abychom nemuseli zastavovat investice, postavili na nohy pandemií oslabenou ekonomiku, zdravotnictví a cestovní ruch a pracovali na dalším rozvoji regionu,“ řekl hejtman Ivo Vondrák, v jehož „ranku“ je také bezpečnost kraje a jeho krizové řízení.
„Poslední rok bohužel ukazuje potřebu neustálého rozvoje krizového řízení. Na základě zkušeností z pandemie koronaviru vytvoříme ještě lepší podmínky pro efektivní zvládání krizových situací. Budeme pokračovat v masivní podpoře jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému a v budování systému moderních integrovaných výjezdových center. Například výstavby hasičských stanic ve Vítkově a v Kopřivnici. Máme dobře našlápnuto k tomu, stát se národním lídrem v bezpečnostní infrastruktuře, která efektivně čelí současným i novým bezpečnostním hrozbám,“ dodal moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.
„Překonáme image uhelného kraje s mimořádně znečištěným ovzduším a postupně transformujeme energetický mix na čistější zdroje s využitím obnovitelných zdrojů, odpadů, plynu a vodíku. Přechod na vytápění kraje bez uhlí musíme zvládnout bez energetické chudoby pro obyvatele, prostě tak, aby lidé měli teplo, a to teplo bylo sociálně únosné. Budeme rozvíjet koncept vodíkového regionu s využitím vodíkových technologií v dopravě, energetice či bydlení. Využijeme výhody nových IT technologií a konceptu Smart region pro zkvalitnění života obyvatel kraje s důrazem na zásadní zvýšení rychlosti internetového připojení pro každého občana, firmu či organizaci,“ plánuje první náměstek hejtmana Jakub Unucka, zvolený za ODS s podporou TOP 09. Koalice těchto dvou politických stran má v tomto volebním období „pod palcem“ transformaci regionu z uhelné ekonomiky na ekonomiku nových technologií, životní prostředí a rozvoj vzdělanosti.
„Obrovský potenciál a možnosti vidím na ‚novém‘ Karvinsku. V rámci projektu POHO2030 dojde s využitím evropských i národních peněz k zásadním změnám průmyslu i celé krajiny. Při zahlazování následků těžby a rekultivaci krajiny se chceme poučit z úspěšných projektů v zahraničí a vytvořit z bývalého hornického regionu opravu příjemné místo pro život. Inspiraci můžeme brát třeba z Anglie, kde v hrabství Cornwall, což byla jedna z nejchudších oblastí závislá na těžbě cínu a kaolínu, je dnes čtvrtina jejích příjmů tvořena turistickým ruchem - díky projektu EDEN. Soustava skleníků, zvaných biomy, využívá pro pěstování různých rostlin odpadní teplo z dolů a umožnila vznik nového odvětví biologického výzkumu. A dala práci více než třem tisícovkám lidí. Lokalita dolu ČSA k obdobnému projektu úplně vybízí. A v oboře Jindřiška můžou krajinu místo buldozerů rekultivovat třeba divoká zvířata, podobně jako v českých Milovicích,“ popsal první náměstek hejtmana Jakub Unucka. Upozornil také na projekt Zelená a efektivnější škola. „Je to příklad zlepšování životního prostředí uvnitř i vně školních budov. Chceme být vzorem pro ostatní kraje, obce i soukromou sféru. Krajské školy chceme zateplit, dát na ně solární panely, rekuperovat a čistit vzduch. A vytvořit z nich třeba zásobárny energie pro obce a podobně,“ řekl Jakub Unucka.
Podle náměstka hejtmana Lukáše Curyla (KDU-ČSL) bude krajská koalice pracovat také na tom, aby Moravskoslezský kraj byl soudržnější a kulturnější. „Podpoříme obnovu památek a jejich aktivní využívání k rozvoji kultury na celém území kraje. Žerotínský zámek, Zámek Nová Horka, Zámek Bruntál, Sovinec i Hukvaldy jsou místa, kde soustředíme naše investice. Prioritním projektem pro nás i nadále zůstane Černá kostka - centrum digitalizace, vědy a inovací. V rámci projektu vznikne nové Krajské digitalizační centrum pro digitalizaci a digitální zpřístupnění knihovních fondů i muzejních a galerijních sbírek z různých institucí Moravskoslezského kraje. Vytvoříme moderní platformu pro virtuální realitu a nové formáty v kultuře, edukaci a kulturní turismus, vyhledávání, podporu a rozvoj talentů v kreativních odvětvích. Vytvoříme komplexní kulturní ekosystém,“ upřesnil náměstek hejtmana Lukáš Curylo s tím, že nutné je také dále zefektivňovat sít kvalitních sociálních služeb s důrazem na služby poskytované v přirozeném prostředí klientů.
„Budeme i nadále patřit k nejlepším krajům v kvalitě a dostupnosti sociálních služeb pro občany. Vybudujeme nové a zrekonstruujeme stávající objekty sociálních služeb. Nové objekty vyrostou v Kopřivnici, v Krnově a v Havířově. Rekonstrukce a rozšíření se dočkají objekty sociálních služeb v Petřvaldu u Karviné, v Suchdolu nad Odrou a v Novém Jičíně. Budeme kofinancovat investiční projekty na poskytování sociálních služeb, které budou dotovány z evropských fondů. Lidé budou moci i díky krajským financím nadále využívat Senior a Rodinné pasy, podpoříme dobrovolnictví,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Lukáš Curylo.
„Rádi bychom se posunuli mezi tři nejlepší kraje v Česku v ekonomické výkonnosti a podnikavosti. Onemocnění covid-19 nám tu cestu sice zkomplikovalo, ale uděláme maximum pro to, aby lidé v regionu tady měli dobrou práci za slušné peníze, co možná nejlepší podmínky a prostor k podnikání,“ řekl krajský radní za ČSSD Petr Kajnar. Dodal, že hlavními tématy jsou RE:START a Plán spravedlivé územní transformace.
„K jejich realizaci zajistíme a efektivně využijeme veškeré dostupné evropské i domácí finanční zdroje. Nadále budeme stavět na službách krajských agentur MSIC, MSID a MS Pakt, které se už mimořádně osvědčily třeba s projekty Podnikavý Region, Smart District a nejrůznějšími akceleračními programy. Zvýšíme podíl kraje na veřejných výdajích na výzkum a vývoj. Pro žáky a studenty připravujeme projekty kariérového poradenství,“ upřesnil radní Petr Kajnar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva