Muzea a galerie nabídly zdarma unikátní programy

19.05.2017 19:27 | Zprávy

Dvojí význam zkratky OMG, tedy Otevřená muzea a galerie a také mezi mladými lidmi populární zvolání Oh My God, využil malý festival zážitků v kulturních institucích Pardubického kraje.

Muzea a galerie nabídly zdarma unikátní programy
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Otevřená muzea a galerie, malý festival zážitků v kulturních institucích Pardubického kraje

V minulém týdnu zdarma nabídl mimořádné programy v krajských muzeích v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli a Vysokém Mýtě a také ve Východočeské galerii v Pardubicích.

„Mnoho lidí má muzea a galerie za trochu nudné instituce, které poučují o historii a umění. Tento trend se ale v posledních letech mění, muzea a galerie jsou otevřenější a zábavnější pro publikum různých generací. To dokázal i letošní festival zážitků OMG, který byl hravý, ale zároveň uspokojil všechny zvídavé návštěvníky,“ řekl patron akce 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který všem kreativním muzejníkům a galeristům poděkoval.

Tiskli na sáčky jako Vokolkovi

V dílně Umění tisku ve Východočeském muzeu v Pardubicích si děti vyzkoušely potisknout papírové sáčky vlastním razítkem klasickou technikou tisk z výšky. Podle svého návrhu si do linolea vyryly obrázek, který poté přetiskly na sáček. Pro bonbóny tak vyrobily originální obaly, které by se na policích v obchodě nejspíš dlouho neohřály. S potiskováním papírových sáčků začínalo i podnikání rodiny Vokolkových, které je v muzeu věnována aktuální výstava, kterou si účastníci dílny také prohlédli.

Děti se naučily psát husím brkem

Kterak se středověkým měšťanem státi se jmenovala historická hra, kterou připravilo Regionální muzeum v Chrudimi. Návštěvníci všech věkových kategorií se nejprve vžili do profese archeologů, kteří vykopali kostru člověka žijícího ve středověké Chrudimi. Poté se za asistence odborných zaměstnanců muzea oblečených do dobových kostýmů stali chrudimskými měšťany. Podepsali se dobovým gotickým písmem a husími brky do městské knihy a na vlastní glejt, ke kterému si tkanicí připevnili vlastnoručně vyrobenou pečeť. A aby nebylo středověkým obyvatelům zima, museli si postavit kachlová kamna, vybrat přísady do jídla, která se tehdy mohla používat, prostřít dobový stůl a přiřadit nádobí a sklo, které se používalo. A co bylo k jídlu? Jahelná kaše na sladko a kroupová se zelím naslano, z obou nakonec nezbylo vůbec nic!

Zapomenuté hry ožily ve Vysokém Mýtě

V Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě se vrátil cyklus Už vím proč, dědo! ke starým dětským hrám. Děti si s muzejníky připomněli a zároveň vyzkoušeli téměř zapomenuté hry Drábky, Skákání gumy, Kozí brdo, deskové hry (Mlýn, Most, Hra v kostky) a hry na papíře (Piškvorky, Hradby). S velkým ohlasem se setkala zejména hra Na vodníka nebo Čára.

V dalším programu se všichni mohli podívat, zda technika uložená v muzeu stále funguje. Velký zájem byl nejen o nastartování dětského motorového autíčka, které je zmenšeninou Aera 50 Dynamik, ale také o nastartování dvou přenosných hasičských stříkaček Stratílek DP 800 a THZ PS3/F. Uvedli zde do provozu pračku na hasičské hadice, a aby nechyběla trocha hudby, pustili i radiopřijímač Tesla T 2800, elektrický gramofon Supraphon HC 12 a o něco málo tišeji mechanický gramofon Supralion GP 02.

Knihu by ani neuzvedli

Doslova si sáhnout na unikátní předměty, které obvykle bývají ukryté v bezpečí depozitáře, mohli návštěvníci Regionálního muzea v Litomyšli. Jednalo se o meč z roku 1620, který byl v majetku kata a byl mnohokrát použit. Například na šibeničním vrchu v roce 1680 při popravě dvou vůdců selského povstání. Dalším byl nejstarší fotoaparát v Čechách, který si do Litomyšle přivezl z Vídně v roce 1840 rektor piaristické koleje Flor Stašek. A nakonec tu byla k vidění kniha, která váží 37 kilogramů. Je to graduál, tedy zpěvník z roku 1563, který má více jak 500 stran z pergamenu a zhruba 50 jich ještě chybí po zásahu cenzorů. Tyto unikáty budou vystaveny zase až za několik let.

Místo duchů vyvolávali fotografie

Možná byla doba před digitálním fotoaparáty  mnohem dobrodružnější než dnes. To dokazuje i výstava Černobílé světy Luďka Vojtěchovského ve Východočeské galerii na Zámku Pardubice. K ní se odkazovaly i tvůrčí dílny ve Východočeské galerii v Pardubicích, v Domě u Jonáše na téma fotoumění. Návštěvníci byli zasvěceni do rozmanitých technik, jako jsou camera obscura, vyvolávání černobílých fotografií, fotogramy, light art nebo strukáž. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Před 34 lety odstartovalo malou privatizací v Česku tržní hospodářství

13:21 Hospodářská komora: Před 34 lety odstartovalo malou privatizací v Česku tržní hospodářství

Před 34 lety v Česku po více než čtyřech dekádách nesvobody fakticky začalo soukromé podnikání díky …