NPÚ: Haptické modely umožní poznat památky nevidomým a slabozrakým

23.06.2019 19:32 | Zprávy

Národní památkový ústav pokračuje v dlouholetém úsilí zpřístupňovat památky osobám se speciálními potřebami. Na bezbariérovém zámku Kynžvart dnes představil kolekci haptických modelů českých památek UNESCO pro nevidomé a slabozraké návštěvníky.

NPÚ: Haptické modely umožní poznat památky nevidomým a slabozrakým
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

„Dlouhodobě usilujeme o to, abychom co nejvíce zpřístupnili památky lidem se zdravotním postižením, k čemuž jsme se před dvěma lety i zavázali memorandem o spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením České republiky. Na několika objektech jsme již zavedli elektronické průvodce ve znakové řeči pro neslyšící návštěvníky a velmi mě těší, že nyní mají i zrakově znevýhodnění zájemci o památky možnost je detailně poznat,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Kolekce haptických půdorysů s názvem Památky na dlani zobrazuje 12 českých památek UNESCO – Květnou zahradu v Kroměříži, Lednicko-valtický areál, zámek Litomyšl, Zahrady pod Pražským hradem, vilu Tugendhat, chrám svaté Barbory v Kutné Hoře, Český Krumlov, Telč, Třebíč, Holašovice, olomoucké náměstí se Sloupem Nejsvětější trojice a areál Zelené hory ve Žďáru nad Sázavou. Modely jsou návštěvníkům k dispozici v areálech těchto památek a ve vybraných institucích, které se zabývají prezentací hodnot světového dědictví UNESCO. Každý model je rovněž doplněn popiskem v Braillově písmu. Na tvorbě haptických plánů spolupracoval NPÚ s občanským sdružením Vide Manibus, které se specializuje na vytváření reliéfní grafiky pro nevidomé a slabozraké.

„Oceňujeme přístup Národního památkového ústavu k lidem se zdravotním postižením. Snaha ústavu o zpřístupnění historických památek je mimořádná a je vzorem pro ostatní státní úřady. Uzavřené memorandum o spolupráci mezi Národním památkovým ústavem a Národní radou osob se zdravotním postižením ČR přináší konkrétní výsledky, jejichž výstupem je například i dnešní představení haptických modelů historických památek. Naše spolupráce probíhá jak na centrální úrovni, tak i v jednotlivých oblastech. Pracovníci oblastních oddělení Národního památkového ústavu a krajští pracovníci Národní rady osob se zdravotním postižením ČR na zpřístupňování jednotlivých historických památek kontinuálně a aktivně spolupracují,“ sdělil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

V předchozích letech se NPÚ zpřístupňování památek osobám se zvláštními potřebami věnoval vydáním průvodce Jak dobýt hrad, který obsahoval soupis památek dostupných pro osoby s tělesným postižením. V roce 2010 dosáhl významného mezinárodního uznání v podobě ocenění Europa Nostra projekt Prezentace národní kulturní památky Státní hrad a zámek Bečov formou vzdělávacích programů, jehož součástí byla také příprava programu speciálního vzdělávání nevidomých, mimo jiné prostřednictvím haptického modelu Relikviáře svatého Maura. V letošním roce se NPÚ rovněž stal partnerem mezinárodního filmového festivalu herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Top 10+1 českých jaderných událostí roku 2024

7:16 ČEZ: Top 10+1 českých jaderných událostí roku 2024

V roce 2024 se u nás v oblasti jádra odehrála spousta zajímavostí. Vybrali jsme top 11 českých událo…