NPÚ: Osmnáct portrétů jezuitských generálů se stalo kulturní památkou

01.11.2018 10:37 | Zprávy

V roce 2018 se stal novou kulturní památkou výjimečně dochovaný soubor portrétů jezuitských generálů. Kompletní cyklus o osmnácti obrazech prezentuje nejvyšší představitele Tovaryšstva Ježíšova od založení řádu sv. Ignácem z Loyoly roku 1534 až po jeho zrušení v roce 1773.

NPÚ: Osmnáct portrétů jezuitských generálů se stalo kulturní památkou
Foto: NPÚ
Popisek: Portréty jezuitských generálů

Soubor byl po zrušení řádu vystěhován z někdejší telčské koleje a prezentován v telčské radnici. V současné době se nachází ve sbírkách Muzea Vysočiny Jihlava, v pobočce v Telči. Spolu se skříněmi zdejší lékárny a knihami se tak jedná o jediný dochovaný mobiliář někdejší jezuitské koleje.

Samy obrazy vznikaly dle grafické předlohy vlámského mistra Arnolda van Westerhoulta a lze je tak datovat až po polovině 18. století. Soubor sleduje jednotnou formu i styl, malby však prozrazují alespoň tři autorské rukopisy. Za výjimečně prezentované dílo lze považovat především obraz Františka Retze, jediného generála jezuitů českého původu, jehož obraz maloval kvalitnější umělec a opatřil ho i odlišným iluzivním rámováním.

Soubor byl podroben výzkumu v rámci probíhajícího projektu NAKI II Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši, při němž nebyla prokázána  existence dalších kompletních souborů v České republice. Cyklus tak představuje unikátně dochovanou galerii. Zatím je zrestaurovaný jen jeden obraz , a to portrét generála Iacobuse Laineze. Další opravy závisí na finančních prostředcích. Veřejnost bude mít možnost jeden nebo více obrazů  vidět na výstavě , kterou v jezuitské koleji v telči uspořádá Národní památkový ústav v roce 2020.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Sezóna dražeb cenného dříví začala

10:22 Lesy ČR: Sezóna dražeb cenného dříví začala

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol…