NPÚ: V novém čísle Zpráv památkové péče se dozvíte především o trendech v archeologii

20.02.2016 8:16 | Zprávy

Poslední číslo Zpráv památkové péče roku 2015 je věnováno převážně archeologii. Antické vykopávky ani pravěké pohřby však nečekejte – toto číslo se věnuje méně akcentovaným, přesto velmi zajímavým archeologickým tématům.

NPÚ: V novém čísle Zpráv památkové péče se dozvíte především o trendech v archeologii
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Číslo otevírá zamyšlení Martina Kuny, ve kterém přiblíží nově vydaný Archeologický atlas. Problematiku zaniklých středověkých vsí a použití leteckého laserového skenování při jejich výzkumu představí Ondřej Malina. Zaniklou obcí se zabývá také Filip Prekop, jde ale o památku mnohem mladší – jeho článek pojednává o nálezech na území obce Čistá/Lauterbach, která zanikla po druhé světové válce. Jiné zaniklé město, tentokrát renesanční, se nachází uprostřed Litomyšle, o nálezech jeho zbytků se můžete dočíst v příspěvku Miroslavy Cejpové a kolektivu. Netypické archeologické památky zkoumají i další autoři – Petra Popelářová se věnuje starověkému hradišti Baba u Hluboké nad Vltavou, Alena Knechtová sleduje opomíjené drobné památky, milíře a milířiště, a Milan Metlička představí obnovu starověké mohyly u Stříbra.

Tematický blok doplňují další studie z památkové péče – Martin Weber s Tomášem Veithem zkoumají krajinnou památkovou zónu Zahrádecko, Jaroslav Novosad s kolegy doplní dřívější tematické číslo o sídlištích studií o sídlištích na Zlínsku a Pavel Jirásek s Martinem Mrázkem představují nové trendy v zabezpečování památkových objektů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

19:39 Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

Za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, ministra průmyslu a obchodu Lukáše…