Moderní architektura se na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO objevuje od roku 1987, kdy na něj bylo zapsáno dílo katalánského architekta Antonia Gaudího. A přestože je nejnovější architektura dosud zastoupena spíše okrajově, zápisů postupně přibývá. V roce 2001 se mezi klenoty světového dědictví objevila také brněnská vila Tugendhat – ikonické dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe, které navrhl pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy. Jediná brněnská realizace významného architekta se tak ocitla v prestižní společnosti slavných staveb moderní architektury, jakými jsou budova Opery v australském Sydney, Hala století v polské Vratislavi nebo třeba obytný blok Unité d'habitation od Le Corbusiera v Marseille.
Výstava, která vznikla v Metodickém centru moderní architektury v Brně, představuje celkem 15 staveb a souborů, zástupců architektury 20. století, které byly svou jedinečnost vybrány a zapsány na Seznam světového dědictví. Průmyslové stavby jsou z našeho výběru záměrně vynechány. Texty výstavních panelů jsou v češtině a angličtině.
Výstava ve vile Stiassni se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.
Prezentované stavby a soubory:
Díla Antonia Gaudího
Brasilia
Bauhaus a jeho sídla ve Výmaru, Desavě a Bernau u Berlína
Univerzitní město v Caracasu
Vila Tugendhat v Brně
Bílé Město v Tel-Avivu – mezinárodní moderna
Dům a ateliér Luise Barragána
Le Havre, město přestavěné Augustem Perretem
Hala století ve Vratislavi
Univerzitní kampus Mexické národní autonomní univerzity
Opera v Sydney
Vila Stoclet
Architektonické dílo Le Corbusiera, vynikající příspěvek k moderní architektuře
Asmara: modernistické město v Africe
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva