NPÚ: Zpříjemněte si čekání na jaro výletem na některý z otevřených hradů nebo zámků

07.03.2017 10:52 | Zprávy

S přicházejícím jarem otevírají hrady a zámky brány netrpělivým návštěvníkům. Podívat se tak můžete nejen na Karlštejn nebo na Křivoklát, ale třeba i na méně známý zámek Valeč na úpatí Doupovských hor. Na výlet můžete vyrazit na hrady Krakovec či Točník. V Květné zahradě v Kroměříži máte poslední možnost navštívit výstavu Kamélie, královna plesových květin. Na zámku Lednice lze kromě reprezentačních sálů navštívit i skleník plný exotických rostlin, ve Valticích pak lákají na prohlídky zámeckého barokního divadla.

NPÚ: Zpříjemněte si čekání na jaro výletem na některý z otevřených hradů nebo zámků
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Slunečný březen láká k výletu na hrad. Se začátkem března otevřela návštěvníkům své brány zřícenina hradu Krakovec (ZDE), při jehož prohlídce je možné obdivovat unikátní gotické prvky, arkýřovou kapli či půlválcovou věž.

Každý březnový víkend bude otevřený i Hospital Kuks (ZDE), kde si můžete prohlédnout známý cyklus alegorických soch ctností a neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna, navštívit kostel Nejsvětější Trojice nebo se vydat na procházku k nedalekému Betlému a obdivovat sochařská díla uprostřed lesů.

Na zámku Veltrusy (ZDE) můžete navštívit vzdělávací okruh Aristokracie: začátek konce, který nabízí pohled do života a osudů posledních majitelů veltruského panství. Ve Veltrusích poznáte domov hrabat Chotků a zároveň se seznámíte se životním stylem šlechty nebo její rolí ve státní správě.

V březnu můžete o víkendech vyrazit také na výlet na hrad Točník (ZDE). Slavnostní zahájení sezóny tu ale poběhne až prvního dubna, kdy se hlavně děti mohou těšit na bohatý program s hradními medvědy Agátou a Martinem.

Na hradě Bouzov (ZDE) je po celý březen přístupný speciální zimní prohlídkový okruh, jehož součástí je stará kancelář, Alžbětino křídlo, pokoje a jídelna pro služebnictvo, kuchyně, kaple a zbrojnice.

Po krátké zimní pauze se opět otevřel hrad Karlštejn (ZDE), kde si návštěvníci mohou prohlédnout soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. nebo výstavu Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV., představující reprezentativní nádoby na pití i módní doplňky ze druhé poloviny 14. století. Posvátné prostory hradu včetně kaple sv. Kříže pak budou přístupné od začátku května.

Po zimě již své brány otevřel také hrad Křivoklát (ZDE). Každou sobotu si můžete projít gotické paláce hradu, navštívit kapli, knihovnu, obrazárnu, reprezentační sály i vězení s hladomornou. Součástí prohlídky jsou i místnosti věnované Filipíně Welserové a hradní fürstenberské muzeum.

Betlém v Hlinsku (ZDE) můžete v březnu navštívit každý den kromě pondělí. Prohlédnout si můžete roubené domky drobných řemeslníků a ve zpřístupněných roubenkách můžete navštívit dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.

Projít se parkem i zámeckými komnatami můžete ve Valči (ZDE) na úpatí Doupovských hor. Zámek i park jsou volně přístupné po celý rok, návštěvnické zázemí zajišťuje informační centrum a kavárna v zrekonstruované budově bývalé prádelny. V pátek a sobotu se navíc na zámek můžete podívat i v pozdních večerních hodinách, ve Valči mají totiž otevřeno až do 23 hodin.

O tom, že i v zimě může být zahrada krásná, se můžete přesvědčit v Kroměříži (ZDE). Květná zahrada již tradičně zahájila sezonu výstavou Kamélie, královna plesových květin, která je tentokrát tematicky zaměřená na plesovou sezonu. Výstava potrvá do 12. března a bude obohacena o komentované prohlídky, na nichž se návštěvníci dozvědí mnoho informací z kulturní historie kamélií – odkud kamélie pocházejí, jak a kdy se dostaly do Evropy, zda voní a jak je pěstovat v domácích podmínkách.

Bez ohledu na roční období zve návštěvníky k prohlídce brněnská vila Stiassni (ZDE). Každý týden od pátku do neděle mezi 10. a 16. hodinou si můžete prohlédnout interiér vily, tak výstavu En garde, která představí historii šermu od renesance až po období československé první republiky. Vášnivou šermířkou byla i dcera manželů Stiassných. Návštěvníci se budou moci seznámit s historií a vývojem šermu a prohlédnout si jedinečné exponáty, které byly zapůjčeny z mnoha historických objektů.

V Českém Krumlově se sice neprojdete komnatami, ale v zimě je otevřená expozice hradního muzea (ZDE) zařízená ve stylu historické muzejní instalace z 19. století. Muzeum představí řadu exponátů připomínajících nejvýznamnější události vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Nové Hrady (ZDE) jsou v zimním období o víkendech zavřené, vypravit se tam ale můžete každou středu a pátek. Prohlédnete si tam byt panského úředníka, ukázku bydlení měsťanských rodin na přelomu 19. a 20. století a část první prohlídkové trasy ve věži nad vstupní bránou, kde je knihovna a buquoyský rodinný archiv.

Na hradě Rožmberk (ZDE) můžete až do konce března navštívit trasu po soukromých pokojích, které nechal pro potřeby bydlení své nejbližší rodiny upravit Jiří Jan Jindřich Buquoy v době, kdy na hradě Rožmberku budoval rodové muzeum. Hrad je přístupný od úterý do pátku vždy v 11 a ve 13 hodin, v sobotu a v neděli začínají prohlídky každou hodinu mezi desátou ráno a třetí odpoledne.

Od prvního února otevřel své reprezentační sály také zámek v Lednici (ZDE), kde můžete zavítat také do zámeckého skleníku plného exotických rostlin. Prohlídka reprezentačních sálů zámku i skleníku je možná vždy v sobotu a neděli od 10 do 16 hodin.

Pro mimořádný zájem zavedli také na zámku Valtice (ZDE) zimní prohlídky barokní zámecké kaple a kompletně renovovaného zámeckého barokního divadla. Navštívit je můžete každou sobotu až do konce března.

Zámek Hluboká (ZDE) vítá návštěvníky po celou zimu: temperované prostory v přízemí ukážou pokoje, které patří spíše ke komornějším, totiž soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Prohlídku provází téma lovu, ale kromě trofejí a grafických listů z 18. století s loveckými motivy jsou lákadlem také fotografie členů knížecího rodu Schwarzenbergů.

Na Sychrově (ZDE) si můžete prohlédnout interiéry letního sídla šlechtického rodu Rohanů z druhé poloviny 19. století. Během prohlídky navštívíte mimo jiné honosně zařízené královské apartmá, soukromé pokoje knížete a kněžny i reprezentační prostory jako například knihovnu, hráčský salon nebo jídelnu.

Během březnových víkendů můžete vyrazit i na zámek Mníšek pod Brdy (ZDE), kde jsou po celou zimu otevřeny hned dva prohlídkové okruhy. Ten první při prohlídce reprezentativních místností zámku, jako je kaple, jídelna, velký salon s hodinovou věží, pánský a dámský salon, knihovna či pracovna, představí bydlení drobné šlechty na počátku 20. století.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

19:39 Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

Za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, ministra průmyslu a obchodu Lukáše…