V Česku je problematika psychických poruch v perinatálním období (tj. v období od počátku těhotenství do jednoho roku věku dítěte) výrazně podceňována. „Duševní zdraví ženy v tomto období je přitom extrémně důležité pro komplexní vývoj dítěte. Nesmíme také zapomínat na to, že duševní onemocnění u ženy značně ovlivňuje i život jejího partnera a nejbližší rodiny. Výzkumníci z London School of Economics vyčíslili celospolečenský dopad duševních nemocí v těhotenství a po porodu, které se vyskytnou ve Velké Británii za jeden rok, na 8,1 miliard liber. U nás však dosud neexistuje systematická primární prevence perinatálních duševních poruch. Informace dostupné veřejnosti jsou minimální,“ vysvětluje MUDr. Antonín Šebela z Národního ústavu duševního zdraví. Tamější vědci proto připravili screeningovou metodu, která se úspěšně testuje v porodnici Nemocnice Neratovice.
„První kontakt v rámci screeningu se odehrává přes webový odkaz umístěný u formuláře. Přihlášení k porodu v Nemocnici Neratovice či při osobní registraci k porodu. V dalších kontrolních bodech (36. týden těhotenství a před propuštěním z porodnice) maminka vyplní screeningový formulář na tabletu, který ji předá sestra v Nemocnici Neratovice. K vyplnění formuláře stačí 5-10 minut,“ popisuje doktor Šebela. Po vyplnění formuláře se data automaticky přepočítají dle celosvětově uznávaných cut-off skórů a druhý den přijde ženě a perinatální ambulanci NUDZ email s výsledky. „V případě, kdy je vše v pořádku, je automaticky odeslán email s negativním výsledkem a poděkováním za spolupráci. V případě pozitivního screeningu je žena pomocí automatického emailu informována o tom, že se jí ozve sestra z perinatální ambulance NUDZ a nabídne podrobnější vyšetření u nás v ambulanci,“ vysvětluje doktor Šebela.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva