„Setkávání lékařů a sester našeho kardiovaskulárního centra s pacienty se stalo nepsanou tradicí a také cestou, jak alespoň nejbližšímu okruhu z nich přiblížit novinky z posledního období v tak dynamickém oboru, jakým kardiologie spolu s kardiochirurgií bezesporu jsou. Tento rok je ale výjimečný tím, že si připomínáme 20 let od zavedení tzv. katetrizačních metod, a to jednak intervenční kardiologie, řešící zejména diagnostiku a léčbu ischemické choroby srdeční a akutního infarktu myokardu, a dále pak intervenční elektrofyziologie, tedy diagnostiky a léčby srdečních arytmií,“ říká primář kardiologie na Homolce prof. Petr Neužil.
Letošní, 6. setkání s pacienty bude zaměřeno na vývoj katetrizačních metod nejen v Nemocnici Na Homolce, ale v celé republice. Na programu jsou také dva komentované přímé přenosy ze sálu, demonstrující provedení katetrizačního uzávěru defektu septa síní a implantace bezdrátového kardiostimulátoru.
Od nuly na vrchol
Na počátku devadesátých let se kardiologie, která se začínala v nově etablované Nemocnici Na Homolce vyvíjet zcela od nuly, musela vypořádat se samotnou základní náplní své činnosti a zajistit si nosný program. Nicméně již v roce 1992, krátce před rozdělením Československa, provedli zdejší lékaři jako teprve druzí v republice implantaci kardioverteru-defibrilátoru (ICD). Poté následovaly v roce 1996 první katetrizační zákroky. Po instalaci nové angiolinky byla prvním nemocným s ischemickou chorobou srdeční provedena angioplastika a byla také provedena první katetrizační radiofrekvenční ablace u nemocného se srdeční arytmií. Tyto zákroky odstartovaly v krátké době prudký rozvoj a zavádění inovativních diagnostických a terapeutických postupů, kterými je kardiocentrum na Homolce pověstné.
K nejvýznamnějším inovacím zdejších kardiologů patří:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva