Nadace ČEZ a její aplikace Pomáhej pohybem pomohla rozšířit psychoterapeutickou pomoc v Domově. Díky aktivnímu pohybu uživatelů mobilní aplikace EPP Pomáhej pohybem Nadace ČEZ přispěla celkovou částkou 80 tisíc korun.
Projekt je primárně určen pro pacienty Domova sv. Josefa - jediného lůžkového zařízení v České republice pro nemocné roztroušenou sklerózou. Psychoterapeutka se v Domově sv. Josefa denně věnuje 3-5 klientům. Ročně se tu setká se 400-500 pacienty, kteří jsou tu na krátkodobých dvouměsíčních nebo na dlouhodobých pobytech. Všichni klienti projdou testem kognitivních schopností a mají možnost využít individuálních i skupinových terapií. Na zdravotních pobytech (krátkodobých) a odlehčovací službě jsou v preferenci individuální cca hodinová setkání, na dlouhodobých pobytech, kde se pacienti dobře znají, se častěji konají skupinové terapie. V České republice je aktuálně více než 20 000 nemocných roztroušenou sklerózou.
„Jsme jediným lůžkovým zařízením v České republice pro nemocné roztroušenou sklerózou. Provozujeme oddělení zdravotní, odlehčovací a dlouhodobého pobytu, které poskytuje nemocným s roztroušenou sklerózou komplexní lůžkovou péči zaměřenou na specializovanou rehabilitaci. Roztroušená skleróza je jedno z nejčastějších a nejvážnějších neurologických onemocnění, které způsobuje postupné ochabování svalstva. Jsme proto vděčni za každou pomoc a děkujeme Nadaci ČEZ za finanční podporu,“ říká vedoucí Domova svatého Josefa v Žirči Dominik Melichar.
Roztroušená skleróza je často doprovázena depresivními stavy, neboť nemoc přichází náhle, projevuje se mj. ztrátou hybnosti a řeči a změní dosud aktivní život člověka v závislost na ostatních. Nejčastěji probíraná témata na sezeních psychoterapeutky s pacienty v Domově sv. Josefa jsou aktuální zdravotní stav, progrese nemoci, vyrovnávání s nemocí, plánování budoucnosti vzhledem k rozvíjející se nemoci, pobyt v zařízení (pracovníci, spolubydlící,
subjektivní vnímání pobytu), vztahy (rodina, partnerství, sociální interakce apod.) a zvýšení kvality života. V rámci psychoterapeutické péče je snahou pacienta motivovat k pozitivnímu přístupu k životu, podpořit ho v rehabilitaci a zvládnutí zátěžové situace. Největší snahou je zlepšení psychického stavu pacientů, zvýšení jejich sebevědomí motivace k větší aktivitě a především udržování sociálních vztahů, což je pro pacienty velmi důležité.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva