Při vernisáži připomněl výjimečnost a cennost archiválií náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, práva, archivnictví a správních agend Petr Mlsna: „Výstava je komorní, ale velmi důležitá s ohledem na dokumenty, které pochází z produkce doby Karla IV. Jsou to listiny, které podtrhují význam Karla IV. jako státníka upevňujícího vliv římského krále a pochopitelně i upevňující vliv českých králů. Výjimečná je především listina z 1. září 1347, která uděluje právo pražským arcibiskupům korunovat českého krále a prakticky potvrzuje suverenitu zemí České koruny. Návazně na to, 2. září 1347, se nechal Karel IV. korunovat pražským arcibiskupem Arnoštem z Pardubic na českého krále.“
Návštěvníci výstavy mají jedinečnou možnost prohlédnout si v originálech širší výběr z nejzávažnějších státoprávních listin Karla IV., zajišťujících postavení českého státu v Evropě, zvláště pak ve vztahu ke Svaté říši římské. Vystaveny jsou klíčové dokumenty státnické, politické i diplomatické činnosti Karla IV. jako českého a římského krále a od roku 1355 římského císaře.
Eskorta Policie ČR přivezla již včera do Národního archivu na Chodovci nejcennější archiválie – Karlovu listinu z 1. září 1347 se zlatou pečetí, jíž uděluje pražským arcibiskupům právo pomazat a korunovat české krále, další listinu ze 7. dubna 1348, v níž Karel potvrzuje privilegia udělená českým králům římskými králi a císaři, a také listinu z 9. října 1355, opět se zlatou pečetí, jíž vtělil slezská vévodství, Budyšínsko a Zhořelecko k českému státu – České koruně. Vystaveny jsou i Karlovy smlouvy s francouzským, polským a uherským králem, s rakouskými a bavorskými vévody, k vidění je i listina se soupisem pokladu Svaté říše římské (s relikviemi Kristova utrpení a říšskými korunovačními klenoty), předaného Karlovi IV. dne 12. 3. 1350.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva