V posledních letech zde intenzivně pracovali archeologové, kteří zaznamenali řadu nových objevů. Ty představí na výstavě „Co se skrývá pod podlahou - archeologický výzkum Klementina“ v Galerii Klementinum.
„Pokud začnou archeologové pracovat v historickém centru Prahy, je téměř jisté, že odhalí nejednu zajímavost. Jsem rád, že se nám podařilo ve spolupráci s Národním památkovým ústavem tuto velmi poutavou výstavu realizovat,“ říká generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.
Archeologové budou prezentovat vůbec poprvé výsledky výzkumů, které probíhaly v Klementinu v letech 1997-2017. Jejich nové objevy v mnoha směrech rozšiřují znalosti o nejstarší historii Starého Města pražského. Návštěvníci se budou moci seznámit s modelem nejstaršího dominikánského kláštera ze 13. století, který jezuitská kolej postupně nahradila. „Předpokládali jsme, že tento klášter zanikl při výstavbě barokní jezuitské koleje. Když byly objeveny zbytky zdiv kláštera, jednalo se o jeden z nejvýznamnějších nálezů. Poprvé totiž dokládaly existenci tohoto kláštera, ve kterém se jezuité usídlil a následně zde vybudovali dvouhektarový barokní areál,“ dodává Martin Kocanda. „Rekonstruován je i vzhled a proměna okolní středověké zástavby včetně dosud neznámých románských staveb“ sděluje Mgr. Jan Havrda, vedoucí oddělení archeologických výzkumů Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Praze. Na výstavě tak bude možné vidět, jak oblast vypadala dlouho před příchodem jezuitů. „Navíc vůbec poprvé se zde návštěvníci dozvědí informace o nejstarších pohřebištích v této části města, jejichž počátky spadají až do 9. století“ doplňuje Mgr. Havrda.
Datum konání výstavy: 12. 9. - 10. 11 2019
Čas: úterý - neděle, 10:30 - 18 hodin
Místo: Galerie Klementinum, Národní knihovna ČR, Klementinum 190, Praha 1
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva