Národní knihovna: Svobodné zednářství se představí v Galerii Klementinum

23.03.2019 16:01 | Zprávy

Řád svobodných zednářů – společenství opředené mnoha legendami a tajemstvími. Nahlédnout do zákulisí Řádu můžete na výstavě 100 let Lóže Národ s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů, která začíná 30. března v Galerii Klementinum. Tu společně s Národní knihovnou ČR pořádají sami svobodní zednáři z Lóže Národ, která letos slaví 100. výročí svého založení. Svobodné zednářství tak představují samotní členové Lóže.

Národní knihovna: Svobodné zednářství se představí v Galerii Klementinum
Foto: Národní knihovna
Popisek: Národní knihovna - vstup do Klementina, pohled od Karlova mostu

„Výstava by měla veřejnosti představit historii a současnost našeho spolku v kontextu československých dějin a přiblížit svobodné zednářství jako tradiční cestu, jak se dnes moderně říká, osobnostního rozvoje, která i v českých poměrech dokázala oslovit významné osobnosti naší národní i státní historie,“ říká současný mistr lóže Libor Adamec.

Expozice nabídne autentické zednářské předměty i repliku zednářské dílny, místnosti určené k setkávání a zednářské práci. Vše autoři připravili tak, aby se co nejvíce přiblížili skutečnosti, včetně zednářských nástrojů a symbolů. „A třeba se také prostřednictvím výstavy podaří objasnit některá nedorozumění, která okolo pochopení smyslu svobodného zednářství dodnes panují,“ dodal Libor Adamec.

Lóže Národ je jednou z nejstarších a dosud fungujících českých zednářských lóží. Byla založena 28. března 1919, přesně půl roku po vzniku samostatného československého státu. Návštěvníci výstavy budou mít možnost nahlédnout do historie i současnosti Lóže Národ, jejího fungování a struktury. Představeni jim budou také významní členové, mezi které vždy patřila řada osobností veřejného života – od politiků, přes lékaře a vědce, až po spisovatele, novináře či sochaře a malíře.

„Tato zednářská lóže je prostřednictvím svých členů spjata i s Klementinem a Národní knihovnou. Členy Lóže Národ byli také PhDr. Jan Emler, v letech 1930–1938 ředitel Veřejné a Univerzitní knihovny v Praze, což byla předchůdkyně dnešní Národní knihovny, či Prof. PhDr. František Nušl, ředitel Státní hvězdárny Československé republiky, která před vybudováním ondřejovské observatoře sídlila právě v Klementinu, kde se výstava koná,“ dodává Martin Kocanda, generální ředitel Národní knihovny ČR.

Datum konání výstavy:
30. 3. - 19. 5. 2019

Čas:
úterý - neděle
10:30 - 18 hodin

Místo:
Galerie Klementinum, Národní knihovna ČR
Klementinum 190, Praha 1

Vstupné:
dospělí 50 Kč
senioři, studenti 40 Kč
skupina 10 a více osob 40 Kč/osoba
děti 6–15 let 20 Kč
děti do 6 let zdarma

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

11:27 České dráhy: V apce Můj vlak si nově můžete koupit i jízdenky integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje

České dráhy ve spolupráci s Ústeckým krajem zavádějí další funkci do populární mobilní aplikace Česk…