Národní kontrolní úřad: Ministerstvo financí nevyhodnotilo dopad účtenkové loterie na výběr daní, zbytečně zaplatilo 14 milionů Kč, chybovalo v investicích i pronájmech

04.07.2022 16:11 | Tisková zpráva

Výsledky kontroly NKÚ č. 21/12 - Majetek a peněžní prostředky státu, se kterými je příslušné hospodařit Ministerstvo financí.

Národní kontrolní úřad: Ministerstvo financí nevyhodnotilo dopad účtenkové loterie na výběr daní, zbytečně zaplatilo 14 milionů Kč, chybovalo v investicích i pronájmech
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

NKÚ prověřil hospodaření Ministerstva financí (MF) v letech 2019 až 2020. Kontrola se zaměřila především na dva programy financování [ZDE], pronájem nemovitostí nebo na výdaje spojené s účtenkovou loterií. NKÚ zjistil celou řadu nedostatků.  U účtenkové loterie MF nevyhodnotilo, jak pomohla s výběrem daní, což měl být její smysl. Navíc s dodavatelem uzavřelo smlouvu, na jejímž základě muselo platit plnou cenu i v době, kdy samotná loterie už neprobíhala a systém se jen udržoval v chodu – jednalo se o téměř  14 milionů korun. Kontrola dále ukázala, že MF nezvládalo dobře připravit investiční akce. Při jejich výběru nevycházelo z aktuálních potřeb resortu, zásadně měnilo jejich podobu i náklady, a to v době, kdy už investiční akce běžely. Další nedostatky se týkaly i pronájmu pozemků.

Účtenková loterie měla motivovat občany k přebírání účtenek od obchodníků a tím podpořit řádný výběr daní. MF po ukončení loterie její přínos nevyhodnotilo. Přitom za ni zaplatilo celkem 231 mil. Kč. Z toho největší část, téměř 160 mil. Kč, tvořily peněžní či věcné výhry pro účastníky loterie. Aktivních hráčů loterie bylo v průměru 372 tisíc měsíčně, přičemž jejich počet se každoročně snižoval.

Smlouvu na provoz „účtenkovky“ MF uzavřelo s  dodavatelem na dobu neurčitou. Loterie nakonec trvala i s roční výpovědní lhůtou necelé čtyři roky. Vzhledem k tomu, že smlouva nespecifikovala postup pro případ předčasného ukončení loterie, platilo MF dodavateli plnou měsíční sazbu i v době, kdy již neprobíhalo slosování a systém byl pouze udržován. Za tuto údržbu dodavatel od MF inkasoval téměř 14 mil. korun.

Průměrný měsíční počet aktivních hráčů účtenkové loterie

Zdroj: kontrolní závěr z kontrolní akce NKÚ č. 21/12

Výdaje na účtenkovou loterii v letech 2017–2021

Zdroj: kontrolní závěr z kontrolní akce NKÚ č. 21/12

Nedostatky v plánování investičních akcí lze dokumentovat například na rekonstrukci závodní kuchyně. MF při její přípravě uvedlo, že stávající technologie jsou nevyhovující, zařízení zastaralá s častými poruchami a vyšší spotřebou plynu, vody a elektrické energie. Původní částku 5,4 mil. Kč ještě v průběhu rekonstrukce MF zvýšilo na 7,9 mil. Kč, avšak nakonec vyčerpalo jen necelé tři miliony. Výsledkem byl nákup tunelové pásové myčky a elektrického kráječe na knedlíky s konstatováním, že ostatní přístroje jsou plně funkční. Akce byla po dvou letech předčasně ukončena.

V případě plánu z roku 2015 na pořízení RTG zařízení na kontrolu zavazadel, rámu detekce kovů a ručních detektorů kovů počítalo MF s tím, že investice vyjde přibližně na 5,1 milionu korun. V roce 2019 MF parametry investice zásadně změnilo a dospělo k předpokladu, že na ni vydá už téměř 34 milionů korun. Nakonec – po téměř šesti letech – dosahovaly výdaje spojené s touto investicí 2,1 milionu korun.

Kontroloři se dále zaměřili i na pronájmy nemovitostí. NKÚ zjistil, že MF celých třináct let pronajímalo rozsáhlé pozemky na výstavišti v pražských Letňanech o výměře téměř 30 tisíc m2 za nezměněnou cenu nájemného. Tu stejnému nájemci upravilo až při podpisu nové smlouvy v roce 2021, avšak s fixní valorizací ve výši 2,6 % bez využití inflační doložky. Inflace v roce 2020 přitom dosáhla podle ČSÚ 3,2 %. Sám nájemce navíc v nabídkách k uzavření smlouvy uváděl inflaci ve výši 4,5 %.

Další z nalezených nedostatků spočíval v tom, že předběžnou kontrolu před vznikem závazku provádělo MF fakticky až jako kontrolu následnou – tedy například po uzavření smlouvy, odeslání objednávky a v jednom případě dokonce i po odevzdání díla. U více než poloviny z 85 kontrolovaných případů nebyla předběžná kontrola provedena včas.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…