Národní muzeum otevírá novou výstavu o Antonínu Dvořákovi

11.04.2016 16:57 | Zprávy

Národní muzeum 11. dubna 2016 v 18 hodin slavnostně otevře novou výstavu Antonín Dvořák interpret.

Národní muzeum otevírá novou výstavu o Antonínu Dvořákovi
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Výstava v Muzeu Antonína Dvořáka představuje skladatele v méně známých rolích dirigenta, klavíristy, varhaníka a violisty. Veřejná vernisáž bude zahájena koncertem z výběru Dvořákových skladeb. Zazní tóny originálních Dvořákových hudebních nástrojů v podání violistky Kristiny Fialové a pianisty Adama Skoumala. Výstava potrvá do 28. března 2017.

Výstava Antonín Dvořák interpret prezentuje unikátní nástroje – dvě violy a skladatelův klavír zn. Bösendorfer, na které Dvořák hrál, či další zajímavé předměty související se skladatelovým interpretačním uměním. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dirigentskou taktovku či skřipec sloužící k uchycení not na Dvořákův klavír. Zajímavostí jsou i brýle používané Dvořákem při dirigování orchestru a stříbrné pouzdro na doutníky – dar od českých hudebníků, který dostal před svým dirigentským vystoupením v Moskvě.

Antonín Dvořák interpret

Antonín Dvořák byl nejenom významným hudebním skladatelem, ale i dirigentem, varhaníkem klavíristou a violistou.

Varhaníkem se Dvořák vyučil ve varhanické škole v letech 1874–1877. Poté působil jako varhaník tři roky v kostele sv. Vojtěcha. Dvořák s oblibou hrál na varhany kdykoli k tomu byla příležitost, dokonce bezplatně zastával místo varhaníka během svého pobytu v americkém Spillville.

Za dirigentský pult se Dvořák postavil tentýž rok, kdy opustil stálé místo varhaníka. Vedla ho k tomu nutnost provádět svá vlastní symfonická díla, neboť pražský koncertní život byl velmi chudý. Ačkoliv byl samoukem, stal se uznávaným dirigentem.

Jako violista poprvé koncertoval v roce 1859 s orchestrem Karla Komzáka, následovalo téměř devítileté působení v orchestru Prozatímního divadla, kde hrál pod vedením Bedřicha Smetany či Richarda Wagnera. Klavír byl pro Dvořáka při komponování nutností, avšak u klavíru nejenom komponoval, ale také interpretoval svoje skladby na soukromých či veřejných vystoupeních. Poprvé Dvořák veřejně vystoupil v roce 1875 na koncertě Umělecké besedy, kde doprovázel svoji ženu Annu při interpretaci písní z cyklu Písně slova Elišky Krásnohorské, op. 9. Před svým odjezdem do Ameriky v roce 1892 se Dvořák zúčastnil koncertního turné po Čechách a Moravě, kde vystupoval jako pianista v triu s houslistou Ferdinandem Lachnerem a violoncellistou Hanušem Wihanem.

Vstup na vernisáž je zdarma, na výstavu je v ceně běžného vstupného.

Muzeum Antonína Dvořáka je otevřeno ve dnech úterý – neděle od 10 do 13.30 hodin a od 14 do 17 hodin; vstupné do objektu je 50 Kč / plné, 30 Kč / snížené, 90 Kč / rodinné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

22:31 Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

Koncem minulého týdne si příslušníci Celního úřadu pro Jihočeský kraj vytipovali ke kontrole dodávko…