Účelem tohoto modelu je odstranit bariéry pro zrakově postižené osoby a usnadnit jejich orientaci v budově Národního památníku na Vítkově. Model vznikal v rozmezí let 2016 – 2018 ve spolupráci Národního muzea, ČVUT UK v Praze a MUNI v Brně. Realizace projektu vzešla z iniciativy Národního muzea a výrobu modelu zajistila fakulta architektury ČVUT UK ve spolupráci s partnerskými institucemi. Supervizi jeho výroby a vyhotovení popisků modelu a plánku budovy, oboje v Braillově písmu, organizovali zástupci Teiresiás MUNI a ELSA ČVUT, spolků pro podporu studentů se specifickými nároky. Díky všem, kteří se do projektu zapojili, tak mohl vzniknout haptický model, který obsahuje všechny výrazné stavební prvky dle reálného vzhledu prostoru Památníku.
Na spolupráci se podíleli:
- Národní muzeum (Mgr. Barbora Kulihová – hlavní idea a supervize, Libor Pokorný – instalace modelu, Mgr. Marek Junek, Ph.D.)
- Studio 6000 (Ondřej Šesták – návrh a realizace modelu)
- ČVUT Fakulta architektury (prof. Ing. arch. Irena Šestáková, Ing. arch. Pavel Lupač - supervize), a ELSA středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami (Mgr. Radek Seifert – supervize)
- MUNI Teiresiás, středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky (Mgr. Petr Červenka, Mgr. Michaela Hanousková – supervize, výroba popisků v Braillově písmu)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva