Národní památkový ústav: Záchrana sousoší Piety v Pulečném na Jablonecku

21.03.2021 9:50 | Zprávy

V loňském roce proběhlo restaurování sousoší Piety v Pulečném, okres Jablonec nad Nisou, které bylo realizováno za finanční podpory od Ministerstva zemědělství z programu Údržba a obnova stávajících kulturních prvků venkovské krajiny.

Národní památkový ústav: Záchrana sousoší Piety v Pulečném na Jablonecku
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Plastika je datována k roku 1785. Sousoší Piety tvoří sedící postava Panny Marie s mrtvým Ježíšem Kristem v náručí. Dřík je zdoben reliéfy s výjevy tří světců. Na hlavní straně je reliéf sv. Josefa, na levé straně reliéf sv. Anny a reliéf sv. Jáchyma na pravé straně. Celý objekt se nacházel ve špatném stavu.

„Sousoší se naklánělo na levou stranu. Částečná ztráta modelace u všech prvků památky byla zapříčiněna hlavně působením povětrnostních vlivů a biokorozí. V minulosti musel být objekt z nezjištěných důvodů mechanicky poškozen a následně neodborně opraven.“ komentuje stav Piety před restaurováním Ing. arch. Václav Němec, DiS., územní odborné pracoviště v Liberci. Poškozeno bylo i sousoší s Pannou Marií, kde byly výrazné oděrky a necitelné snahy o opravu Piety. Koroze zasáhla kovanou konzolu na lucernu, která se nedochovala.

Restaurování objektu probíhalo systematicky. „Nejdříve byl vybudován nový základ, na nějž bylo sousoší opětovně osazeno. Bylo provedeno zpevnění kamene a jeho čištění, odstranění nefunkčních tmelů a nefunkční spárovací hmoty. Po doplnění chybějícího kamene a plastických retuších a spárování byla provedena lokální barevná retuš a zvýraznění písma. Byla obnovena kovaná konzola a rekonstruována lucerna dle dobové analogie.“ popsal průběh restaurování Ing. arch. Václav Němec, DiS.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je v Libereckém kraji naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Liberci zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a podílí se na vydávání časopisu Fontes Nissae, organizuje cyklus přednášek Památky kolem nás v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Další informace najdete ZDE nebo profilu na facebooku Památkáři jsou tu pro Vás.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

22:03 Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

Aktuální výsledky národního výzkumu poslechovosti rádií v České republice Radioprojekt za 2. a 3. kv…