Národní parky Bavorský les a Šumava obdržely certifikát „Transboundary Parks“

28.10.2015 9:22 | Zprávy

Mít přeshraniční prales tam, kde dříve „Železná opona“ rozdělovala svět - tuto vizi největšího souvislého lesního chráněného území již roky sledují národní parky Bavorský les a Šumava.

Národní parky Bavorský les a Šumava obdržely certifikát „Transboundary Parks“
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava

V pondělí byla v Řezně obě chráněná území vyznamenána takzvaným certifikátem „Transboundary Parks“ (přeshraniční parky), nejdůležitějším evropským oceněním kvality v ochraně přírody a obhájila tak certifikát udělený oběma parkům v roce 2009.

EUROPARC, největší evropská organizace sdružující velkoplošná chráněná území, tím ocenila spolupráci obou národních parků. „Opětovné hodnocení ukázalo jasný vývoj vaší přeshraniční spolupráce a dokazuje, že společná ochrana přírody přesahuje politické hranice a vede k lepšímu managementu chráněného území“, poblahopřál sousedícím parkům prezident organizace EUROPARC Ignace Schops. Ocenění převzali v pondělí 26. Října večer v rámci konference EUROPARC v Řezně ředitelé Franz Leibl a Pavel Hubený společně s vedoucími oddělení odpovědných za česko-německou spolupráci Hansem Kienerem a Martinem Starým.

Nazývat „Transboundary Parks“ se mohou pouze přeshraniční parky, které spolu i přes existenci státních hranic partnersky spolupracují. Národní parky Bavorský les a Šumava svojí „bezhraniční“ spolupráci od společného ocenění z roku 2009 v mnoha oblastech rozšířili: Kromě vícejazyčných multimediálních expozic v Domě Hanse Eisenmanna v Neuschönau, v Muzeu historie lesa v Sankt Oswald-Riedlhütte a zámku Wolfstein ve Freyungu, vznikly třeba mezi Finsterau a Bučinou přeshraniční turistické trasy.

Odborníci na ekologickou výchovu z německé i české strany spolu v minulých letech připravili nové výukové materiály pro žáky a učitele. Oddělení ochrany přírody a vědecká oddělení obou národních parků pracují společně na projektech ochrany rostlin a živočichů a prezentují jejich výsledky na mezinárodních konferencích. Pravidelné pracovní schůzky různých oborů jsou dnes samozřejmostí.

Proto se národní parky Bavorský les a Šumava můžou dalších pět let - až k dalšímu hodnocení, které provádí přeshraniční řídící a evaluační komise organizace EUROPARC - honosit certifikátem „Transboundary Parks“.

„Nechápejte prosím tuto cenu pouze jako ocenění Vaší dosavadní práce,“ vysvětloval prezident Schops. „Vezměte jej i jako motivaci jak vaší spolupráci pro dobro přírody, krajiny a lidí z Vašeho regionu ještě zlepšit.“

23 chráněných území ze 13 evropských států, od Barentsova moře na severu až po italské Přímořské Alpy na jihu, patří v současnosti k přeshraniční iniciativě organizace EUROPARC „TransParcNet“. Právě v tomto roce hostily od 9. do 12. června národní parky Bavorský les a Šumava společně zasedání TransParcNet v Českých Žlebech.

Podle kritérií organizace EUROPARC se v Evropě smí nazývat „Transboundary Parks“ jenom deset chráněných území. Ze 16 německých národních parků to je kromě Bavorského lesa pouze Saské Švýcarsko. V České republice mají tento certifikát všechny národní parky, tedy Šumava, České Švýcarsko, Krkonoše a Podyjí.

„Bavorský les a Šumava mají společnou přírodu a historii. Naše přeshraniční spolupráce spojuje lidi i biotopy jak v oblasti odborné tak turistické. Proto je pro nás opětovné ocenění certifikátem „Transboundary Parks“ podnětem, abychom i dále pracovali na dlouhodobém vývoji našich obou národních parků,“ řekl Franz Leibl, ředitel NP Bavorský les

„Spolupráce s kolegy ze Správy NP Bavorský les je pro nás dávkou nové okysličené krve. Máme společné území, společnou zvěř i společné výzvy. Po roce a půl v křesle ředitele mohu bez přehánění potvrdit, že nás naše výjimečná spolupráce velmi spojuje a že přinesla i mnohá osobní přátelství,“ doplňuje Pavel Hubený, ředitel NP Šumava.

„Potvrzení certifikátu „Transboundary Parks“ je pro nás důležitým impulsem, abychom se šumavským sousedem dále spolupracovali na naší vizi a zasazovali se jednak za bezhraniční chráněné území, ale i za rozvoj společného životního prostředí pro lidi z našeho regionu a za udržitelný přeshraniční turismus,“ hodnotí znovuobdržení certifikátu Hans Kiener, vedoucí oddělení „Plánování, řízení a informovanost návštěvníků“ Správy NP Bavorský les

„Příroda nezná lidmi stanovené státní hranice. Spolupráce obou národních parků proto není pouze odborná, ale i strategická nutnost. Překonávání společenských hranic s sebou vždy přináší přidané hodnoty. V našem případě to jsou hlavně vzájemná důvěra, otevřenost a upřímnost,“ zakončuje Martin Starý, náměstek NP Šumava a vedoucí odboru „Ochrana přírody a výzkum“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

22:31 VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

V jakých případech jsou hrazeny služby nutričního terapeuta zdravotní pojišťovnou?