Nástroje na ochranu obchodu a nový přístup k ochraně investic byly hlavními tématy setkání ministrů obchodu zemí Evropské unie

03.03.2017 16:13 | Zprávy

V pátek 3. března se ve Vallettě na Maltě uskutečnilo neformální zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC) v obchodním formátu. Delegaci ČR vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl. Diskutovalo se především o nové antidumpingové metodologii a o problematice multilaterálního investičního soudu.

Nástroje na ochranu obchodu a nový přístup k ochraně investic byly hlavními tématy setkání ministrů obchodu zemí Evropské unie
Foto: mpo.cz
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - logo

Ministři členských zemí EU zodpovědní za obchod vyjádřili obecnou podporu návrhu Evropské komise k nové antidumpingové metodologii s tím, že jde o nejlepší možnou alternativu v rámci možností poté, co vypršela část přístupového protokolu Číny ke Světové obchodní organizaci. Náměstek Bärtl za Českou republiku zdůraznil: "Je nutné mít funkční nástroje proti nekalým obchodním praktikám, jejichž nastavení je v souladu se závazky EU ve WTO“.  Klíčovou roli by měly hrát zprávy, které bude Evropská komise vydávat pro potřeby evropského průmyslu. Nemělo by se tak zvýšit jeho administrativní zatížení při prokazování podstatných tržních distorzí v zemi vývozce. "Zástupci průmyslu a členských států musí mít možnost požádat Komisi o vypracování takové zprávy v případě potřeby," uvedl náměstek Bärtl.   

Následně ministři diskutovali o nové podobě ochrany investic ve formě založení multilaterálního investičního soudu. Česká republika tuto iniciativu a aktivity Evropské komise podporuje. Náměstek Bärtl ve svém vystoupení parafrázoval známý výrok Arthura Schopenhauera: „Každá nová myšlenka vždy prochází třemi stádii. Nejprve je zesměšňována, poté odmítána a nakonec přijata jako samozřejmost," a dodal:  „Od třetího stádia jsme zatím vzdáleni, ale již nyní musíme činit takové kroky, které jsou pro úspěch tohoto projektu zásadní, ať už jde o připravovanou dopadovou studii Evropské komise nebo komunikaci s veřejností, členy národních parlamentů a dalšími partnery."  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 24


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj zatím marně čeká na finance, které mu stát slíbil kvůli povodním

7:33 Moravskoslezský kraj zatím marně čeká na finance, které mu stát slíbil kvůli povodním

Necelé půl miliardy korun měl stát refundovat Moravskoslezskému kraji, a to za financování prvotních…