Významného zrychlení celého vyšetřovacího procesu se tak dočkali mimo jiné například pacienti dlouhodobě extrémně vytížených úrazových ambulancí.
„Při rekonstrukci chirurgického pavilónu bylo původní zastaralé skiagrafické pracoviště zrušeno, čímž došlo k velkému hromadění pacientů na druhém přístroji. Nový přístroj tak vyplnil tuto mezeru a podstatně zkrátí čekací doby na běžné rentgenologické vyšetření a tedy i na následné ošetření,“ uvedl primář Oddělení úrazové chirurgie Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Pavel Kopačka.
Existence druhého RTG pracoviště v chirurgickém pavilónu je vedle traumatologie významným přínosem také pro neurochirurgické, dětské či infekční oddělení, a to jak pro jejich lůžkovou, tak ambulantní část. Další dva nové pojízdné mobilní přístroje posílí možnosti vyšetřování Anesteziologicko-resuscitačního oddělení a během operací na operačních sálech.
„V rámci projektu traumacentra bylo za přispění dotace z evropských zdrojů pořízeno pro pavilon chirurgických oborů již zmíněné nové stacionární skiagrafické pracoviště, jeden pojízdný rentgen a nové takzvané RTG C rameno pro operační sály. Jednoznačně to znamená především výrazné zrychlení nezbytných vyšetření, zvýšení kvality zobrazení a komfortu péče, pacienty není nutné převážet z místa na místo, a především pak možnost rychlejšího ošetření, což je v případně akutní úrazové medicíny naprosto zásadní podmínkou rychlé a kvalitní léčby,“ konstatoval místopředseda představenstva a ředitel Úseků chirurgických a ostatních zdravotnických oborů Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Jaroslav Novák, MBA.
Celkové náklady na pořízení těchto technologií dosáhly cirka 12 miliónů korun, z nichž 85 procent pokryla evropská dotace.
Vedle tří nových RTG přístrojů v pavilonu chirurgických oborů, pořídila nemocnice další tři nové rentgenové přístroje také pro potřeby oddělení umístěných v centrálním pavilonu. Jedná se například o kardiologické, plicní, onkologické, urologické či gastroenterologické oddělení. V tomto případě uhradila nemocnice přibližně 19 miliónů korun. Osmdesáti procenty se na této investici podílel státní rozpočet.
„V centrálním pavilonu byly obměněny také tři RTG přístroje. Jedno pracoviště skiagrafie pro běžná vyšetření obdobné tomu v chirurgickém pavilonu a dvě specializovaná pracoviště pro skiaskopii, sloužící pro dynamické zobrazení průběhu RTG vyšetření v reálném čase - např. v zažívacím traktu v případě gastroenterologie, močových cestách pro potřeby urologického oddělení,“ poznamenal MUDr. Jaroslav Novák, MBA
Skiagrafie – rentgenové vyšetření, snímkování, při němž se prosvícením části těla získá snímek, většinou se ponechává ve formě negativu. Nejběžnější rentgenologická metoda. Nejčastěji se tato metoda používá k vyšetření kostí, zubů a kloubů, ale lze jí zobrazit i měkké tkáně jako jsou např. svaly či plíce. Je to jedna z prvních diagnostických metod u většiny onemocnění.V dnešní době se již používá digitální technologie
Skiaskopie – rentgenové vyšetření, prosvěcování, při němž se prosvícená část těla přímo pozoruje na obrazovce. Dříve šlo o běžné vyšetření například u onemocnění plic. Dnes se častěji užívá k různým kontrastním vyšetřením například močových cest či zažívacího ústrojí, kde je možné sledovat pohyb a průchodnost příslušných orgánů, polykání, vyprazdňování střeva, žaludku apod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva