Nemocnice Písek: Rakušané obdivovali jihočeské zdravotnictví

29.01.2019 17:25 | Zprávy

Jihočeské nemocnice se s přehledem vyrovnají rakouským klinikám podobné velikosti. V některých službách jsou na tom i lépe. S takovými závěry se vrátili zástupci písecké nemocnice z nedávné výměnné stáže na Zemské klinice Gmünd.

Nemocnice Písek: Rakušané obdivovali jihočeské zdravotnictví
Foto: Písecká nemocnice
Popisek: Písecká nemocnice

Stáže jsou součástí projektu Healthacross for future (HAFF), který realizuje holding jihočeských nemocnic společně s dolnorakouským partnerem projektu - Holdingem dolnorakouských zemských klinik.

Stáž poukázala na některé rozdíly v péči o pacienty v Rakousku a Česku, ale také na odlišný přístup k řízení zdravotnických zařízení. „V Gmündu upřednostňují lůžkovou péči před ambulantní, a to z důvodu opačně nastaveného systému úhrad za zdravotní péči ze strany pojišťoven. V Rakousku je výhodnější co nejvíce nakupovat ambulantní služby i další obslužné a technické činnosti od externích dodavatelů. U nás je tomu naopak – zde se snažíme poskytovat ambulantní služby sami a stejně tak i řadu obslužných činností technického rázu. Konkrétně v písecké nemocnici zajišťujeme sami stravování, úklid a praní prádla – máme vlastní kuchyni, cukrárnu, sportovní areál, prádelnu... To Rakušany hodně překvapilo a uznali, že máme nastaven vysoký standard péče o pacienty i souvisejících služeb,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Holding dolnorakouských klinik je založen na podobném principu jako jihočeské nemocnice, vlastněné Jihočeským krajem. „V Dolních Rakousích centralizují péči do větších klinik, menší jsou v útlumu, což je dle vyjádření zástupců Zemské kliniky v Gmündu poněkud znevýhodňuje. V jižních Čechách zůstávají i v okresních nemocnicích důležité obory a je zde udržena potřebná spádovost pro různé druhy zdravotní péče,“ zmínil Jiří Holan rozdíly v systému řízení zdravotnických zařízení na obou stranách hranice.

„Velký rozdíl v postavení jihočeských nemocnic a Zemské kliniky v Gmündu vidím v nízkém stupni autonomie rakouské nemocnice. Výsledkem je nepružnost zejména v oblasti personalistiky a investic a také zdlouhavé plynutí právních dokumentů – v rakouské nemocnici totiž nemají vlastního právníka. V rámci dolnorakouského holdingu se odčerpává péče z menších nemocnic a centralizuje se, což představuje snížení počtu lůžek, čímž se nemocnice dostává do záporných čísel. V tomto směru jsme na tom v jižních Čechách mnohem lépe,“ upřesnila Ing. Dana Čagánková, členka představenstva Nemocnice Písek, a. s.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

22:28 MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

Hlavní město má v příštím roce hospodařit v rámci rozpočtu s objemem příjmů ve výši 110,92 miliardy …