Nemocnice Šumperk otevřela odběrové místo

23.03.2020 11:32 | Zprávy

Šumperská nemocnice zprovoznila odběrové místo pro pacienty s podezřením na nákazu koronavirem. Speciální odběrové stany najdou lidé zkraje nemocničního areálu u hlavního vstupu.

Nemocnice Šumperk otevřela odběrové místo
Foto: Archiv autora
Popisek: Šumperk, pohled z radniční věžě

Vyšetřit se v nich mohou z kapacitních důvodů ale pouze s doporučením krajské hygienické stanice. Odběrové místo není určeno pro samoplátce. Nemocnice také přijala další výjimečná opatření v souvislosti s hrozbou nákazy. Od pondělí například uzavírá lékárnu. 

Odběrové místo bude otevřeno každý den od 7.00 do 14.30. Nemocnice připravila pro podezřelé s nákazou dva stany. Jeden pro pěší a jeden pro řidiče, kteří přijedou do nemocnice vlastním vozem, takže jim stěry budou odebírány přímo přes okénko.

Neposkytujeme tuto službu pro samoplátce nebo lidi, kteří budou o své vůli vyžadovat vyšetření. Stěry odebereme z kapacitních důvodů pouze lidem, které doporučí Krajská hygienická stanice,“ upozorňuje předseda představenstva JUDr. Martin Polach, který všechny příchozí zároveň prosí, aby neprodleně po odběru opustili místo areálu a nezdržovali se zbytečně poblíž nemocnice. 

Nemocnice Šumperk se na boj s koronavirovou infekcí připravuje už několik týdnů. Kromě otevření nového odběrového místa přijala také řadu výjimečných opatření, aby co nejdéle uchránila od nákazy své pacienty i zdravotnický personál. „Nemocnici řídíme v takzvaném krizovém režimu. Jsme zde prakticky 24 hodin denně. Snažíme se udělat vše pro to, abychom ochránili náš personál i pacienty. Chápu, že některá opatření mohou být vnímána s určitou nelibostí, ale pro zachování chodu nemocnice jsou nezbytná. Ve chvíli, kdyby se nakazil personál nemocnice, hrozí, že se nejenže nepostaráme o případné nakažené pacienty s těžkým průběhem nemoci, ale nebyli bychom schopni postarat se ani o ostatní pacienty vyžadující akutní péči, a to nechceme,“ vysvětluje předseda představenstva. 

Nemocnice jako jedna z prvních v Olomouckém kraji vyhlásila celoplošný zákaz návštěv na všech odděleních. Z nemocnice udělala doslova „nedobytnou pevnost“, když ji celou uzavřela a umožnila vstup pouze u hlavního vjezdu do nemocnice. Pacienti před ošetřením musí projít také krátkou zdravotní prohlídkou. Pokud mají teplotu, dochází k jejich okamžité izolaci. Nemocnice také zakázala vjíždět vozidlům do areálu nemocnice, výjimkou jsou vozidla integrovaného záchranného systému a auta, která mají speciální povolení. „Chceme zabránit tomu, aby se v areálu pohyboval kdokoliv bez našeho vědomí,“ vysvětluje Martin Polach. Pacienti mají zakázáno vycházet mimo oddělení a nemocnice také zakázala kouření v celém areálu tak, aby se lidé u míst vyhrazených pro kouření nemohli shlukovat. V souladu s nařízením vlády také nemocnice zakázala přítomnost tatínků u porodu a od pondělí 23. března také na dobu nezbytně nutnou uzavírá svoji nemocniční lékárnu.

Šumperská nemocnice se také postupně připravuje na případnou hospitalizaci pacientů s COVID 19. Restrukturalizuje lůžka a přesouvá plánované operace. „Zároveň máme připraveny záložní lékařské týmy pro případ, že by některý ze zdravotníků onemocněl koronavirem a také máme připraveny scénáře v několika úrovních pro různé počty pacientů nakažených koronavirem, včetně lůžek pro pacienty vyžadující umělou plicní ventilaci. Navíc část lékařů a zdravotnického personálu zůstává trvale v areálu nemocnice, protože se nemohou vrátit do svých domovů, které jsou v oblasti uzavřené do karantény,“ popisuje Martin Polach s tím, že situace pro zdravotníky opravdu není jednoduchá. „Tím bych jim chtěl i touto cestou nesmírně poděkovat za to vše, co pro nás dělají. A děkuji i spolupracujícím terénním lékařům, je to opravdu mimořádně složitá situace, které nyní společně čelíme,“ dodává.

Náročná doba ale ukázala na jednu nesmírně pozitivní věc. A to ochotu lidí pomáhat. Kromě mnoha studentek a studentů lékařských fakult a zdravotnických škol, kteří začali v nemocnici pomáhat, obdržela nemocnice od veřejnosti také ručně šité roušky nebo třeba zákusky a dorty, které pro zdravotníky napekla kavárna Bianco Café. „Děkujeme všem za tu neuvěřitelnou vlnu solidarity. Věřím, že při dodržování všech pravidel a opatření to spolu zvládneme,“ vzkazuje předseda představenstva šumperské nemocnice. 

Přestože se koronavirus objevil jako první v Číně, přistupovalo vedení šumperské nemocnice k potenciální hrozbě nákazy velmi zodpovědně. „Už na konci ledna jsme ustanovili tým odborníků a společně jsme se začali připravovat na situaci, kdy by nákaza dorazila i do Česka. Tušili jsme, že při současné globalizaci se tomu nevyhneme,“  vysvětluje Martin Polach. Proto se nemocnice rozhodla zhruba v polovině února předzásobit větším množstvím ochranných pomůcek. Do zásoby nakoupila nejen respirátory, ale i roušky, rukavice a další ochranné pomůcky. O jak prozřetelný krok šlo, se ukázalo v pondělí, když Olomoucký kraj uzavřel několik obcí na Uničovsku a Litovelsku s vysokým potenciálním ohniskem nákazy. Je proto jen otázkou času, kdy se do styku s nakaženými dostanou i zdravotníci z šumperské nemocnice. „Chtěl bych tímto všechny uklidnit, že díky našim zásobám v současné chvíli můžeme náš personál chránit a nadále poskytovat nezbytnou akutní péči,“ uzavírá Martin Polach.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

7:14 Úřad vlády: Digitální oprávnění zjednoduší zastupování na úřadech

Od tohoto týdne je v Registru zastupování (REZA), spravovaném Digitální a informační agenturou (DIA)…