„Své počátky (právní služba) váže k datu vzniku VI. vojenského justičního odboru Ministerstva národní obrany, tedy 16. listopadu 1918, na dobu po první světové válce a dobu vzniku Československé republiky,“ připomněl v projevu zástupce náčelníka Generálního štábu - inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián. Otázky vojenské justice tehdy patřily podle Kociána k nejhlavnějším úkolům nově budovaného státu.
Současná právní služba si symbolicky za svého patrona zvolila Bohuslava Ečera, který byl československým generálem justiční služby a profesorem mezinárodního trestního práva. Byl také členem Komise Spojených národů pro vyšetřování válečných zločinů, předsedou československé delegace u Mezinárodního vojenského tribunálu pro potrestání válečných zločinců v Norimberku a soudcem Mezinárodního soudního dvora v Haagu. V letošním roce právní služba AČR iniciovala návrh na jeho nominaci na udělení státního vyznamenání in memoriam – Řádu Bílého lva ke dni 28. října 2019.
Nepostradatelná před sto lety i dnes
Podle generála Kociána bývá právní služba charakterizována jako neviditelná, ale nepostradatelná. „V dnešní době si žádný z velitelů nedokáže představit svoji činnost bez příslušníků této služby,“ potvrdil.
Vojenští právníci působí nejen v ČR, ale i v Alianci a na zahraničních misích v Afghánistánu, Iráku či v Mali.
Součástí odborného sympozia dnes bylo předání medailí a pamětních odznaků významným osobám a představení sborníku „100 let právní služby“. V průběhu setkání se bývalí a současní příslušníci této služby věnovali odborné problematice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva