Kompenzace vychází z trojstranné dohody o narovnání, jejímž účastníkem byl i OMNIPOL a.s. (dále jen OMNIPOL) K uzavření této dohody došlo poté, co společnost Airbus Military (dříve EADS) nebyla schopna dodržet všechna ujednání, plynoucí ze smlouvy o nákupu letadel CASA C-295M. Společnost OMNIPOL jakožto zprostředkovatel obchodu přepravu bitevníku zpět do České republiky organizovala a také hradila na své náklady. Letoun byl ze Španělska přepravován po zemi v rozebraném stavu, společnost OMNIPOL proto musela zajistit i veškerá povolení spojená s transportem vojenského nákladu přes tranzitní země.
„Společnost OMNIPOL hrála nezastupitelnou roli ve vyjednávání trojstranné dohody mezi Ministerstvem obrany ČR a společností Airbus Military a zároveň se postarala o bezproblémový transport bitevníku. Jednání o vrácení druhého stroje L-159 zatím stále probíhají, dohoda tak zatím nepadla,“ uvedl Michal Hon, generální ředitel společnosti OMNIPOL. „V některých médiích jsme zaznamenali formulaci, že vracející se bitevník má být náhradou za údajně nefunkční stroje CASA a s takovou interpretací nemůžeme souhlasit,“ dodává Michal Hon, „letouny CASA jsou funkční a schopné plnit celou řadu úkolů.“ Letouny CASA už nalétaly v rámci operací Armády ČR přes dva a půl tisíce hodin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: OMNIPOL