OSSZ udělily téměř 800 postihů za nedodržování režimu na tzv. neschopence

22.04.2016 15:50 | Zprávy

Celkem 787 postihů za nedodržení léčebného režimu během trvání dočasné pracovní neschopnosti udělili pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) neukázněným pojištěncům, kteří byli na tzv. neschopence během prvního čtvrtletí roku 2016. Kontroloři vyrazili do terénu 40 997 krát, tzv. neschopenku v daném období vypsali lékaři pojištěncům v 450 715 případech.

OSSZ udělily téměř 800 postihů za nedodržování režimu na tzv. neschopence
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)

Nejvíce postihů v prvním čtvrtletí roku 2016 eviduje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v Plzeňském kraji (113), nejméně v kraji Jihočeském (18).

Po dobu čerpání nemocenského mají pojištěnci povinnost dodržovat režim dočasně práceneschopného pojištěnce. Zaměstnavatel i pracovníci OSSZ pak mají možnost zkontrolovat nemocného pojištěnce kdykoliv během pobytu na tzv. neschopence, včetně prvních tří dnů, tzv. karenční doby, za kterou se nemocenská dávka, resp. náhrada mzdy nevyplácí. Pojištěnci jim musí kontrolu umožnit.

Nefunkční zvonek neomlouvá

Neumožněním kontroly, tj. neumožněním kontaktu se zaměstnancem OSSZ provádějícím kontrolu režimu dočasně práceneschopného pojištěnce, se rozumí např. i to, že pojištěnec nemá označen byt jmenovkou nebo jiným jednoznačným způsobem, nemá funkční zvonek nebo nemá k dispozici jiné zařízení umožňující dorozumívání, popř. nezajistí alespoň možnost zaklepání na dveře, nebo že pojištěnec nepředloží rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti či průkaz totožnosti.

Za nesplnění povinnosti součinnosti k provedení kontroly může příslušná OSSZ uložit pojištěnci sankci ve formě odnětí nebo krácení nemocenského, a to na dobu nejdéle 100 kalendářních dnů ode dne provedení neúspěšné kontroly, ne však na delší dobu než do skončení dočasné pracovní neschopnosti.

Nemocenské je kráceno nebo odňato na základě rozhodnutí příslušné OSSZ, přičemž výše krácení či odnětí se odvíjí zejména od závažnosti porušení zákonné povinnosti.

Vycházky

K povinnostem nemocného pojištěnce patří i dodržování vycházek, které mu může ošetřující lékař povolit ve stanovených časech, resp. ve stanoveném rozsahu. Vycházky může ošetřující lékař povolit nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 do 19 hodin. Rozhodnutí, zda se vycházky vymezí na konkrétní časový úsek nebo několik konkrétních časových úseků, je plně v kompetenci ošetřujícího lékaře s ohledem na zdravotní stav pacienta, a na to, aby se nenarušil
stanovený léčebný režim.

Ve výjimečných případech může ošetřující lékař povolit, aby si vážně nemocný volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Tomu však musí předcházet písemný souhlas příslušné OSSZ na základě žádosti ošetřujícího lékaře.

Na následující straně tiskové zprávy je tabulka: Kontroly dodržování režimu dočasně práceneschopných pojištěnců k 31. 3. 2016

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Evropský soud pro lidská práva zveřejnil rozsudek ve věci Veselý proti České republice

16:08 Ministerstvo spravedlnosti: Evropský soud pro lidská práva zveřejnil rozsudek ve věci Veselý proti České republice

Štrasburský soud shledal porušení práva na respektování soukromého života stěžovatele z důvodu nízké…