Obchodníci a restauratéři: Na prohibici stále doplácíme

06.11.2012 9:10 | Zprávy

Dva týdny prohibice udělaly s českou ekonomikou své. Ačkoli od částečného uvolnění prodeje uplynul již více než měsíc, likérky ani obchodníci se ze ztrát dosud nevzpamatovaly.

Obchodníci a restauratéři: Na prohibici stále doplácíme
Foto: hns
Popisek: Prohibice, ilustrační foto

Dlouhodobý pokles prodeje, který dle průzkumu Unie výrobců a dovozců lihovin činil v prvním pololetí roku 2012 již 7%, se díky prohibici skokově prohloubil a nákupy klesly v průměru o 18 až 20 %.

Finanční ztráty obchodníků se tak pohybují okolo 2,5 % celkového objemu tržeb za každý den trvání zákazu prodeje. V souvislosti s vyhlášením prohibice muselo být staženo několik milionů lahví, z celkového prodeje lihovin se jednalo o ztrátu 95% každý den.  Za běžný měsíc se přitom v obchodech prodá řádově 4,5 milionů litrů lihovin.

Propad prodeje lihovin se postupně vrací k normálu, avšak zákazníci jsou stále opatrní. Ve srovnání s rokem 2011 došlo k poklesu prodeje tuzemských vodek a rumu. Více vyhledávaný je zahraniční alkohol, především brandy, a mírně narostl i prodej vína. Pivo překvapivě zůstalo na stejné úrovni, jako před prohibicí.

„Díky rychlému zvládnutí agendy spojené s vydáváním certifikátů lihovin se situace pomalu uklidňuje. Na zvýšení prodeje lihovin se v současné době podílí nejen výrazná marketingová podpora, ale také blížící se vánoční svátky. Dá se tedy předpokládat, že objem prodaného alkoholu bude letos v prosinci stejný, jako v loňském roce,“ říká prezident SOCR ČR, Zdeněk Juračka.

Náklady na administrativu spojenou s „rodnými listy“ zatím obchodníci vyčísleny nemají. Tisk, distribuce i posílení pracovních sil na prodejnách pro ně znamenaly další finanční zátěž, která jim pravděpodobně nebude kompenzována. Mírnou úlevu přináší rozhodnutí z konce minulého týdne, podle něhož stačí doklady o původu lihoviny vystavené výrobci lihovin prokázat pouze elektronicky na webu členů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL), což usnadní práci hlavně výrobcům a také drobným obchodníkům s přístupem na internet či provozovatelům velkoobchodů. Ti by totiž během jednoho měsíce museli vytisknout v průměru 1,28 milionu listů papíru. Ačkoli nemusí tyto tisknout, i nadále musí velkoobchody vystavovat formuláře svým odběratelům a toto stále představuje nesmírnou administrativní zátěž.

SOCR ČR proto bude nadále usilovat o zjednodušení procesu při prokazování původu lihovin, zvláště když obchodníci odebírají alkohol od prověřených a certifikovaných výrobců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

19:25 HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

Zdolávání požárů ve vícepodlažních budovách a výškových stavbách má mnohá specifika. V budově může b…