Nové technické zařízení je schopno urychlovat ocelové projektily. V přístroji, který se dá využít například při testování materiálů v extrémních podmínkách, nebo při případném kosmickém výzkumu vystřelování družic na orbitu, jsou obsaženy jak silnoproudé obvody, tak slaboproudá zařízení, jako časovače a optické oddělovače.
Elektromagnetický urychlovač využívá ke své funkci princip sekvenčního řízení elektromagnetů. Tento způsob urychlování ocelového projektilu je trochu netradiční a inovativní, protože se pro podobné aplikace většinou využívá pouze jedna urychlovací cívka.
Vojtěch Zethner ke svému ocenění říká: „Jsem rád, že jsem se do soutěže přihlásil. Byla to pro mě velice zajímavá a přínosná zkušenost. Urychlovač jsem začal sestavovat už na své střední škole v Panské ulici v Praze. Tam jsem získal obrovskou oporu pedagogů, kterým bych tímto chtěl poděkovat.“ A dodává: „Chápu, že se někomu může urychlovač zdát jako dílo z oblasti sci-fi, ale já jsem se díky tomuto projektu naučil spojovat teorii s praxí, což byla výborná příprava na studium na vysoké škole.“
K úspěchu Vojtěcha Zethnera se vyjádřil i děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, prof. Pavel Ripka: „Samotné zařízení a jeho technické řešení mě doopravdy nadchlo. Jsem rád, že i nejmladší generace našich studentů umí vytvářet nové přístroje a navrhovat u nich vlastní, nekonvenční, řešení.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva