„Vyzýváme národní vlády a parlamenty, aby zajistily, že ochrana lidských práv nebude na národní úrovni v žádném případě omezena nebo ohrožena. To mimo jiné zahrnuje zajištění kontinuity úřadu veřejného ochránce práv,“ uvedli ombudsmani v narážce na situaci Slovenska, které již dlouhé měsíce veřejného ochránce práv nemá. Slovenský úřad na letošním setkání ombudsmanských institucí států V4 reprezentoval Generální ředitel sekce ochrany základních práv a svobod Tomáš Čitbaj.
"Mandát veřejné ochránkyně práv Márie Patakyové skončil krátce po vojenské invazi Ruska na Ukrajinu a parlament dodnes nezvolil jejího nástupce či nástupkyni. To instituci znemožnilo fungovat déle než půl roku. V březnu zahájila Maria Patakyová z vlastní iniciativy řízení s cílem přezkoumat, jak stát zachází s uprchlíky z Ukrajiny. Vzhledem k neobsazení funkce ombudsmana se činnost naší instituce omezovala na shromažďování informací a sledování situace, bez možnosti navrhovat opatření a vydávat doporučení příslušným orgánům," shrnul dopady dlouhého bezvládí ve slovenské Kanceláři veřejného ochránce práv Tomáš Čitbaj.
V České republice zajišťuje kontinuitu úřadu ombudsmana přímo zákon o veřejném ochránci práv. Odcházející představitelé zde zůstávají ve funkci i po skončení mandátu až do příchodu svého nástupce. Na Slovensku zůstává po odchodu ombudsmana do zvolení nového představitele jeho post neobsazený.
„Ombudsmanské instituce vždy hrály důležitou roli při zajišťování principu brzd a vyvažování v právním státě založeném na vládě práva a dodržování lidských práv. Tyto instituce jsou mostem mezi státem a společností, orgány veřejné moci a jednotlivci. Význam jejich poslání vždy rostl s mírou polarizace společnosti,“ shodli se ombudsmani ve společném prohlášení.
Prohlášení v angličtině ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva