Od ledna 2004 se lidem do důchodu započítává jako doba pojištění pouze šest let studií po osmnáctých narozeninách. A to bez ohledu na to, jak dávno studovali. Omezení tak zpětně dopadlo nejen na „věčné studenty“, ale na všechny, komu se i v minulosti z nejrůznějších důvodů studium protáhlo.
Na změnu pravidel doplatil i bývalý olympionik Zbyněk Pulec. „Případ stěžovatele je paradoxní v tom, že v době, kdy byl reprezentantem Československa, se snažil chovat odpovědně a myslet i na své budoucí uplatnění poté, co ukončí sportovní kariéru, když se snažil studium na vysoké škole řádně ukončit,“ zhodnotil ombudsman ve zprávě o šetření.
Podle ombudsmana byla vrcholová sportovní reprezentace Československa pro pana Pulce hlavní náplní činnosti. Podmínky, za kterých ji vykonával, fakticky odpovídaly zaměstnání. Například musel poslouchat pokyny trenérů, plnit uložené povinnosti a dostával každý měsíc odměnu. Česká správa sociálního zabezpečení proto měla podle ombudsmana dobu, kdy kanoista při studiích jako vrcholový sportovec reprezentoval Československo, považovat za zaměstnání. A jako takovou ji i zohlednit při výpočtu důchodu. To ale správa sociálního zabezpečení odmítla. Argumenty ombudsmana nepřijal ani ministr práce a sociálních věcí.
Někdejší olympionik se proto rozhodl zkusit jako poslední možnost bránit se soudní cestou a podat žalobu ke krajskému soudu. 2
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva