Ombudsman doporučuje sněmovně mimo jiné vznik nového zákona o ústavní výchově dětí

14.04.2023 16:08 | Tisková zpráva

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček a jeho zástupce Vít Alexander Schorm představili v úterý na jednání petičního výboru Poslanecké sněmovny výroční zprávu o činnosti veřejného ochránce práv v roce 2022. V ní ombudsman letos předkládá Poslanecké sněmovně celkem šest legislativních doporučení na změnu právních předpisů.

Ombudsman doporučuje sněmovně mimo jiné vznik nového zákona o ústavní výchově dětí
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Kromě zvýšení příspěvku na péči a jeho pravidelné valorizace doporučuje ombudsman Poslanecké sněmovně, aby požádala vládu o předložení návrhu nového zákona o ústavní výchově dětí. Další doporučení se týkají snížení soudního poplatku za odvolání v diskriminačních sporech a rozšíření Milostivého léta i na pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Vhodné by podle ombudsmana byly i změny předpisů, díky kterým by justiční pohledávky mohly vymáhat celní úřady, a správa sociálního zabezpečení by mohla zastavit vyplácení sirotčího důchodu při jeho zjevném zneužívání.

Nový zákon o ústavní výchově dětí

Nyní žije v ústavech asi 6 500 dětí. Jsou mezi nimi sirotci, děti, o které se jejich rodina neumí nebo nemůže starat, ale i děti se zdravotním postižením nebo vážnými výchovnými problémy. Všechny tyto děti by měly dostávat odbornou pomoc a podporu, aby mohly rozvinout své schopnosti a prožít pak svůj život naplno. To se však dlouhodobě nedaří a ombudsman na to upozorňuje ve svých zprávách z návštěv školských zařízení pro výkon ústavní výchovy. Ústavy pro děti jsou často příliš velké a využívají nevhodné budovy. Život dětí se neřídí jejich potřebami, ale provozními potřebami ústavu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Americká cla ohrožují globální růst, EU musí jednat jednotně a pragmaticky

22:08 Hospodářská komora: Americká cla ohrožují globální růst, EU musí jednat jednotně a pragmaticky

Zavedení 20% amerických cel vůči dovozu z Evropské unie je špatnou zprávou pro obě strany Atlantiku.…