Často se to týká například příjemců důchodu nebo dávek. Ochránce proto vítá schválení právní úpravy zavádějící možnost zřídit si tzv. chráněný účet, na němž budou příjmy, které exekuci nepodléhají a dlužníci je tak budou moci využívat.
„Považuji to za přiměřeně rychlé řešení některých problémů v oblasti exekucí. Dlužníci nebudou muset kvůli obstavenému účtu řešit změnu způsobu výplatu důchodu či dávek složenkou. Nebudou muset řešit vyvázání nezabavitelných prostředků z účtu návrhem na částečné zastavení exekuce. Všechny tyto kroky odpadnou, což ve výsledku nejen pomůže dlužníkovi, ale odpadne i další administrativa na straně exekutorů, soudů apod.“ říká ombudsman Stanislav Křeček.
Ilustrovat to lze na příkladu, v němž se na ombudsmana obrátila žena, které byly na bankovní účet vypláceny dávky pomoci v hmotné nouzi. Exekutor účet zablokovat a peníze na něm v rámci exekuce postihl. Dávky pomoci v hmotné nouzi jsou přitom zákonem z exekuce vyloučeny bez ohledu na to, jak jsou vypláceny. Mají sloužit k zajištění základních životních potřeb příjemce a jeho rodiny a tento charakter neztrácejí okamžikem vyplacení. Ombudsman upozornil, že vyplacením na účet se z nich nestávají „anonymní“ peníze, které lze exekucí postihnout, stále jde o nezabavitelný příjem.
Až dosud měli dlužníci jedinou možnost. Aby nezůstali ze dne na den bez prostředků, mohli si ze zablokovaného účtu jednorázově vybrat dvojnásobek životního minima. Pak museli žádat o vyloučení příjmů, které nelze postihnout nebo jen částečně srážkami z exekuce. Museli prokázat původ peněz, a pokud exekutor nevyhověl, musel o tom rozhodnout soud.
„Nová právní úprava bude účinná od dubna a samozřejmě že se může stát, že se v praxi objeví i některé nedostatky. Pořád jsem ale přesvědčen, že jde o krok správným směrem,“ uzavírá ombudsman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva