Ombudsmanka Šabatová kritizuje postupnou privatizaci uhelných elektráren

18.02.2020 21:01 | Zprávy

Ombudsmanka Anna Šabatová vedla šetření ve věci nezákonné výjimky z emisních limitů pro Elektrárnu Chvaletice. Výjimku v průběhu šetření zrušilo Ministerstvo životního prostředí. Tento jeden případ je však symptomem širšího problému současné energetické politiky státu. Ten nebere vážně aktuální stav klimatu a s ním související nezbytná opatření pro snižování skleníkových plynů. Česká republika se privatizací největších uhelných elektráren v zemi zbavuje přímé kontroly nad nejvýznamnějšími producenty emisí. Takové jednání je krajně nezodpovědné a hazarduje s životy budoucích generací.

Ombudsmanka Šabatová kritizuje postupnou privatizaci uhelných elektráren
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

„Česká republika se v posledních letech vydala cestou úplné privatizace největších uhelných elektráren v zemi. V roce 2013 prodala státní společnost ČEZ, a.s. Chvaletickou elektrárnu. Od počátku letošního roku je již jisté, že stát přijde také o Elektrárnu Počerady, která emituje nejvíce skleníkových plynů ze všech stacionárních zdrojů na území ČR,“ uvádí ombudsmanka Anna Šabatová.

„S ohledem na současný stav klimatu a světový trend omezování emisí skleníkových plynů nepovažuji nedávné kroky státu za odpovědné. Česká republika by se neměla velkých zdrojů emisí takto jednoduše zbavovat. Měla by spíše přistoupit k jejich postupnému a kontrolovanému utlumování do doby, než je bude možné nahradit zdroji, které budou šetrnější k životnímu prostředí. Stát však činí pravý opak, neboť prodejem uhelných elektráren převádí odpovědnost za stav klimatu na soukromé subjekty,“ říká Anna Šabatová.

„Od soukromých vlastníků přirozeně nelze očekávat, že by v budoucnu dobrovolně utlumili výkon svých provozů ve prospěch obnovitelných zdrojů energie. Vlastník elektrárny Chvaletice a současně budoucí vlastník elektrárny Počerady se k této otázce aktuálně vyjádřil v médiích, kde vyzdvihl roli zdrojů spalujících fosilní paliva a poskytl také sdělení ve smyslu, že podle něj není možné předvídat, jaká bude situace ve výrobě energie v horizontu pouhých čtyř let.  Taková vyjádření neznačí pro budoucnost nic dobrého,“ vysvětluje ombudsmanka Anna Šabatová.

Ombudsmanka chce proto touto zprávou důrazně apelovat na osoby, které jsou odpovědné za naplňování energeticko-klimatické politiky státu, tj. zejména na ministra životního prostředí, ministra průmyslu a obchodu, ale také na další členy tzv. Uhelné komise, která je v těchto záležitostech poradním orgánem. Kauzu nezákonné emisní výjimky pro Elektrárnu Chvaletice by měly zmíněné osoby vnímat jako další z řady varování před klimatickou změnou, proti níž Česká republika nepřijímá dostatečná opatření.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Sezóna dražeb cenného dříví začala

10:22 Lesy ČR: Sezóna dražeb cenného dříví začala

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol…