Vládní dokument, který schválila vláda v říjnu 2018, mimo jiné zmiňuje, že veřejná správa by měla při nákupu nových IT řešení zvážit možnost open source. „V této strategii jsou vytvořeny a schváleny soubory koncepcí, zajišťující předpoklady dlouhodobé prosperity naší republiky. A pokud jde o open source řešení, mělo by se začít efektivně je využívat v oblasti veřejné správy,“ uvedl Robert Králíček, místopředseda podvýboru pro e-Government.
Na plnění této strategie se bude podílet Open-source Aliance (Aliance). Vznikla v dubnu letošního roku a jedním z jejích cílů je vytvářet podmínky k tomu, aby státní subjekty měly možnost využívat open source řešení a nezůstaly tak závislé na proprietárních, neboli komerčních produktech. „Jsme přesvědčeni, že využití open source technologií přinese značné úspory do rozpočtů měst a obcí oproti využívání řešení, kdy je daná instituce závislá pouze na jednom dodavateli tzv. vendor lock-in,“ vysvětlil Pavel Dovhomilja, předseda představenstva Open-source Aliance a dodal: „Chceme vytvořit jednotné úložiště, které bude zdrojem veškerého kódu a know-how pro úřady. To znamená, že si každá organizace či úřad stáhne software podle potřeby z jednoho místa.“
Aliance sdružuje odborníky z oblasti IT, akademické půdy, právnických subjektů a technologických partnerů. „Nejedná se o žádné malé firmy. Někteří jsou špičky ve svých oborech a téma open source mají jako nedílnou součást svých vnitropodnikových strategií,“ řekl Tomáš Knížek, člen dozorčí rady Open-source Aliance. „A právě od nich očekáváme podporu v oblastech, které jsou pro zavádění open-source řešení ve státní správě zásadními. Jde o vznik legislativního rámce, nastavení technologicko-procesních principů a tím nejzásadnějším je bezpečnost otevřených řešení,“ doplnil Knížek.
V současné době Česká republika ve srovnání s některými evropskými státy v realizaci digitalizace pokulhává. Podle zkušeností ze zahraničí funguje open source například v Estonsku, Španělsku, Slovensku, kde chtějí na open source převést minimálně 40 procent systémů.
Spolek Open-source Aliance vznikl s ambicí vytvořit optimální podmínky pro využívání open source produktů v oblasti státní správy i mimo ni. Jeho cílem je umožnit veřejnoprávním institucím fungovat nezávisle na komerčních (proprietárních) řešeních. Posláním Aliance je tak sdružovat lídry z oblasti IT, konzultačních a právnických subjektů, technologických partnerů i akademické půdy. Prostřednictvím těchto subjektů vytvářet podmínky, které díky adopci open source řešení povedou k efektivnímu, bezpečnému a modernímu způsobu nakládání s daty v oblasti veřejné správy. Dalším posláním Aliance je inspirace a adopce existujících řešení v zahraničí, dále soulad s národní strategií pro digitalizaci veřejné správy a odbourání legislativních nebo jiných zákonných překážek, které dnes brání plnému využití open source principů v oblasti veřejné správy. Více ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva