Ostrava: Odborníci budou zjišťovat, odkud se bere zápach v průmyslové zóně Hrabová

23.06.2022 13:44 | Tisková zpráva

Lidem, které obtěžují pachy z průmyslové zóny Ostrava-Hrabová, se rýsuje naděje na vyřešení situace. Moravskoslezský kraj začal spolufinancovat projekt VŠB-TUO, který má zjistit, jaké látky je způsobují a kde jsou jejich zdroje.

Ostrava: Odborníci budou zjišťovat, odkud se bere zápach v průmyslové zóně Hrabová
Foto: ostrava.cz
Popisek: Ostravská radnice

„Vloni nechal Moravskoslezský kraj v hrabovské zóně hustě rozmístit senzory, které měřily kvalitu ovzduší v této lokalitě. I přesto, že to tam podle místních obyvatel zapáchalo, neukázala měření v porovnání s jinými oblastmi krajského města zvýšené hodnoty znečišťujících látek v ovzduší. Čidla totiž nebyla schopna identifikovat konkrétní znečišťující látku či směs látek, které jsou bezpochybně nositeli obtěžující koncentrace pachu. Proto velmi vítám spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava, která navrhla a technicky zabezpečí metodu určující druh látky způsobující zápach. Zároveň bude možné v rámci tohoto projektu zjistit i cestu, kterou se pachy do konkrétních míst městských obvodů dostávají, a jak se jich zbavit, “ uvedla radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Dodala, že identifikace konkrétní látky, případně sloučeniny látek s obtěžujícím pachovým vjemem, je základ pro přijetí opatření ze strany veřejné správy. Projekt se bude realizovat do konce letošního roku, budou se na něm podílet také zástupci ostravských městských obvodů Jih, Hrabová a Nová Bělá a také veřejnost.

„V rámci projektu se uskuteční čtyři odběrové kampaně - dvě v teplých a dvě ve studených měsících. Do speciálních kanystrů se 24krát odebere znečištěná vzdušnina, kterou pak odborníci budou analyzovat v laboratoři. Zároveň bude pomocí senzorů sledována meteosituace tak, aby bylo možno identifikovat cestu, kudy se pachově znečištěná vzdušina k místu odběru dostala, a hledat potenciální zdroj zápachu,“ popsala krajská radní Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

19:10 V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

Vánoční svátky jsou pro energetiky pracovními dny, elektřina a teplo totiž musí proudit neustále. Tý…