Otevřenost ICT ve veřejné správě už není jen teorie

18.01.2022 12:31 | Komerční článek

V Česku se zásadně mění legislativní rámec nasazování open-source do státní správy. Jak jít otevřenosti naproti?

Otevřenost ICT ve veřejné správě už není jen teorie
Foto: osvs.cz
Popisek: Open-source Aliance - logo

Před časem jsme čtenáře seznámili s posláním a programem Open-source Aliance, která jako nezávislé sdružení organizací a odborníků pro open-source řešení, chce být partnerem veřejné správě při plnění povinností týkajících se právě nasazování open-source a otevřenosti v ICT obecně. Jen tedy připomeňme, že Open-source Aliance chce prosazovat nejen samotné open-source produkty, a to nejen do veřejné správy, ale chce také pomáhat s celkovou otevřeností informatiky na úřadech, což je stále palčivější téma. Tlak na snižování nákladů na obří informační systémy, jejich častá technologická i morální zastaralost a v neposlední řadě spousta nových povinností e-governmentu, to jsou jen některé z důvodů, pro které se veřejná správa musí a chce poohlížet po otevřených alternativách.

Informační koncepce České republiky, což je pro úřady závazný rámec, má několik principů a zásad vedoucích k celkové otevřenosti a transparentnosti v informatice. Zároveň se v uplynulých dvou letech výrazně změnil legislativní rámec, a to přijetím dvou nových zákonů, z. č. 12/2020 (tzv. PDS) a z.č. 261/2021 (tzv. DEPO). Kromě výrazných změn v samotném digitálním fungování veřejné správy také tyto dva zákony posilují kontrolní mechanismy, díky kterým by měla být větší a účinnější kontrola úřadů nad tím, co v informatice vlastně činí. Takovými nástroji je povinnost souladu právě s Informační koncepcí ČR, nově zaváděné “řízení informatiky”, místo dosavadního řízení jen informačních systémů, anebo povinnost před realizací i před spuštěním si nechat ICT projekty schválit ze strany Ministerstva vnitra. A tak úřady samy pokukují po takových řešeních, která by je vymanila ze závislosti na současných dodavatelích a jejich praktik.

Zde přichází možnost open-source platforem, databáze, systémy pro správu obsahu, integrační platformy, API rozhraní a jejich správa, apod., jež jsou mnohdy efektivnější a modernější, než drahé proprietární produkty velkých ICT dodavatelů. Ale ono to není tak jednoduché. Přechod na nové technické řešení vyžaduje jednak posun v myšlení a jednak dodatečné personální, znalostní i ekonomické zdroje. Na počátku je tedy skutečně open-source možná dražší, než současná uzavřená řešení, jeho efektivita se však velice rychle ukáže.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Do zoo se vrátila další kočkovitá šelma – kočka s nejdelší srstí, manul

20:16 Zoo Ostrava: Do zoo se vrátila další kočkovitá šelma – kočka s nejdelší srstí, manul

Po deseti letech jsme obnovili chov další kočkovité šelmy. Jedná se o manula – otužilý druh obývajíc…