„Situace potrvá asi několik dnů, minimálně do soboty. Pokud budou testy v pořádku, nutnost převařování vody odvoláme,“ dodal hejtman.
„Situace nastala na základě výsledku monitoringu z 12. září. Celou záležitost jsme dle zákona byli povinni nahlásit Krajské hygienické stanici. Po konzultaci bylo vyhodnoceno, že se nejedná o krizovou situaci. Jako preventivní opatření bylo doporučeno vyhlásit vodu pitnou pouze po převaření,“ uvedl Jiří Hanousek z Brněnských vodáren a kanalizací.
David Křivánek z Krajské hygienické stanice Brno dodal, že množství bakterií, které se ve dvou vzorcích našlo, je na mezní hodnotě. „Z hlediska legislativy nelze vodu považovat za pitnou, pouze se doporučuje vodu převařit. Už došlo ke zvýšení dávkování chloru, jde o předběžné opatření, ne o znečištění vodovodního řádu. V současnosti předpokládáme standardní hodnoty, výsledky budou v sobotu. Z hlediska legislativy je možné odvolat opatření až po výsledcích těchto testů,“ sdělil.
Hejtman Hašek také zaslal informační dopis všem starostům dotčených obcí se žádostí o předání obvyklým způsobem obyvatelům. Jedná se o tyto obce:
Adamov, Bílovice nad Svitavou, Brno, Česká, Dolní Loučky, Doubravník, Drásov, Hajany, Hrušovany, Kaly, Kuřim, Lelekovice, Letovice, Lomnice-Brusná, Malá Lhota, Malhostovice, Měnín, Modřice, Moravany, Moutnice, Nebovidy, Nesvačilka, Ořechov, Otmarov, Popovice, Rajhrad, Rajhradice, Rebešovice, Rozdrojovice, Skorotice, Sokolnice, Střelice, Šebrov-Kateřina, Šlapanice, Štěpánovice, Telnice, Těšany, Tišnov, Újezd u Tišnova, Vojkovice, Vranov, Žatčany, Želešice, Židlochovice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV