To si uvědomuje také Pardubický kraj, a proto hejtman Martin Netolický společně s radním Václavem Kroutilem svolali jednání na Ministerstvu životního prostředí. Cílem je zajistit především likvidaci problémových vrtů a využít pro monitoring podzemních vod ty, které jsou k tomu stále ještě vhodné. Problémem jsou především finance, ale také určení vlastníka vrtů.
„Vrty, které v minulosti zajišťovaly bývalé státní podniky, byly bohužel ponechány svému osudu a v několika případech se stávají rizikem pro podzemní zdroje vody, které musíme střežit. Není však možné, aby na sebe plnou zodpovědnost přebíraly jednotlivé obce nebo kraj. K této problematice se musí systémově postavit stát. Pakliže by se měla měnit legislativa, je to otázka několika let a my se rozhodně nebráníme využít naší zákonodárné iniciativy po debatě s ministerstvy. Konat je však nutné nejlépe hned, protože je stavem vrtů reálně ohrožena kvalita vody,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Diskuse, které se zúčastnili také zástupci měst v celé lokalitě, se vedla také o stávajících dotačních možnostech pro obce. „V rámci stávající výzvy Státního fondu životního prostředí, která byla alokována na 20 milionů korun, zbývá 19 milionů, a to především kvůli nastavení spolufinancování a zamření dotace, kterou lze využít pouze na likvidaci vrtů, nikoliv na opravy a sanace. Do konce července budou prověřeny možnosti úpravy této výzvy nebo vyhlášení nové. Naším společným požadavkem je stoprocentní spolufinancování ze strany státu. Zásobování pitnou vodou je jednoznačně otázkou státního zájmu, a proto je nutné, aby případné dotace byly kryly celou nákladovou částku,“ uvedl hejtman Netolický.
Vysokomýtská synklinála s kvalitní vodou se rozprostírá nejen kolem Vysokého Mýta, ale také Litomyšle či Poličky. Zásobárnou vody je pro velké území kraje od Poličky až po Vraclavský hřbet a od Ústí nad Orlicí až do Proseče. „V roce 2017 byl vytvořen i díky finančnímu příspěvku Pardubického kraje pasport vrtů na ploše 304 kilometrů čtverečných, na které bylo identifikováno 1987 objektů, z nichž bylo fyzicky nalezeno 203. K likvidaci je určeno 21 vrtů s tím, že u dvou je likvidace nezbytně nutná, jelikož zasahují do hloubky 150 a 200 metrů,“ sdělil krajský radní pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova Václav Kroutil. K dalšímu využití pro potřeby monitoringu bylo identifikováno 24 vrtů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva