Pardubický kraj: Pamětní plakety „Péče o válečné hroby“ získalo sedm měst a obcí

06.10.2019 7:37 | Zprávy

Za účasti zástupce Ministerstva obrany České republiky Imricha Vetráka z odboru pro válečné veterány a ředitele Krajského úřadu Pardubického kraje Jaroslava Folprechta bylo oceněno sedm obcí pamětními plaketami. Zástupci obcí za výjimečnou péči o hroby, pomníky a pietní místa, převzali pamětní plakety „Péče o válečné hroby“.

Pardubický kraj: Pamětní plakety „Péče o válečné hroby“ získalo sedm měst a obcí
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

Zástupce Ministerstva obrany Imrich Vetrák připomněl, že je důležité navracet se do minulosti a vzpomenout na hrdiny, kteří položili životy za svou vlast. Jedná se o historii, která se všech bezprostředně dotýká. Často se totiž jedná o nevšední činy a osudy dnes již zapomenutých lidí, kteří museli položit život pro svou zemi. Dodal i závazek České republiky, která se rozhodla pečovat o všechny válečné hroby. A to bez ohledu na to, zda se jedná o hroby našich padlých, spojeneckých vojáků či o hroby vojáků, kteří bojovali proti naší zemi. Je třeba mít na paměti, že mrtvý voják není nepřítel, ale člověk, který pro svou zemi zaplatil tu nejvyšší cenu – zaplatil životem. Proto je potřeba se ke všem válečným hrobům a pietním místům chovat stejně.

Pro vojáky a civilisty, jež padli pro vlast, už toho moc udělat nelze, protože jejich životní pouť skončila na polích války. Nejvýznamnější věcí je to, co udělat můžeme - nezapomenout na jejich činy a neustále je připomínat. Každý může svým dílem přispět k zachování památky padlých, což je také jedním z cílů péče o válečné hroby a pietní místa. Vyznamenané obce jsou ostatním příkladem právě v těchto činnostech.

Vyznamenáni za Pardubický kraj byli:

  • za Město Pardubice Zdeněk Tobiáš (příkladná a dlouhodobá péče o válečné hroby na území města Pardubice)
  • za obec Dolany starosta Miroslav Havránek (oprava pomníku a provedení nové úpravy v okolí pietního místa)
  • za obec Trpín starosta Josef Štaud a bývalý starosta Miloslav Tocháček (zhotovení nového válečného hrobu obětem 1. světové války a obnova stávajícího pomníku obětem 1. světové války v obci Hlásnice)
  • za obec Morašice místostarosta Zdeněk Šanda (zdařilá obnova pomníku obětem 1. světové války)
  • za obec Turkovice starosta Zdeněk Vítek a místostarostka Soňa Vášová (rozsáhlá rekonstrukce pomníku obětem 1. světové války)
  • za obec Cotkytle starosta Vlastimil Jurečka a místostarostka Renata Beranová (příkladná a dlouhodobá péče o válečné hroby v obci a odborná oprava pomníku obětem 1. sv. války v Herborticích)
  • za obec Helvíkovice místostarosta Miroslav Felcman (zhotovení nového válečného hrobu obětem 1. světové války)

Vyznamenaní při závěrečné debatě seznámili přítomné se svou působností a péčí o významné pomníky a místa. Neopomenuli vyjádřit vděk za finanční podporu Ministerstvu obrany ČR a Pardubickému kraji. Přátelská atmosféra vládla do samotného konce. Všichni zúčastnění si vyměnili zkušenosti a předali si vzájemné cenné rady týkající se samotného tématu péče o válečné hroby, pietní místa a pomníky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslanecká sněmovna: Sametový listopad 1989 - výstava fotografií

13:28 Poslanecká sněmovna: Sametový listopad 1989 - výstava fotografií

Výstava fotografií Karla Čtveráčka připomíná v Poslanecké sněmovně pětatřicáté výročí sametové revol…