Pardubický kraj: Pernicová ocenila osobní asistenty i systém jejich vzdělávání

31.10.2014 15:51 | Zprávy

Péči o děti a dospělé s těžkým zrakovým postižením a ochraně pracovníků v sociálních službách byl věnovaný dvoudenní seminář pro osobní asistenty zaměstnané ve svitavském Středisku sociálních služeb Salvia. Akreditované školení, které se konalo ve dnech 27. a 29. října, bylo jedním ze tří podobných akcí, jež jsou každoročně pořádány.

Pardubický kraj: Pernicová ocenila osobní asistenty i systém jejich vzdělávání
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Náměstkyně pardubického hejtmana Jana Pernicová ocenila osobní asistenty.

Mezi účastníky zavítala také náměstkyně hejtmana Jana Pernicová, zodpovědná za školství, kulturu a památkovou péči. Osobním asistentům poděkovala za práci ve prospěch rodičů, ale také učitelů při výuce. „Asistenti v podstatě představují oči, uši a ruce dětí, které by se bez jejich odborné pomoci neobešly. Vedle hluboce zakořeněného lidského přístupu k potřebným je jistě přínosné také jejich další vzdělávání. Podobná školení proto považuji za velice potřebná a jsem ráda, že se na nich podílejí také žáci našich škol. V tomto případě Vyšší odborné školy pedagogické z Litomyšle,“ hodnotí přínos akce a její propojení s oblastí školství Jana Pernicová.

První školení bylo věnováno životu dětí a dospělých s těžkým zrakovým postižením. Jeho součástí byly rovněž praktické ukázky přibližující běžný život nevidomých. Účastníci se seznámili s pojmy nevidomost, těžká slabozrakost, se vzděláváním, pracovním uplatněním a společenským životem osob se zrakovým postižením i s pomůckami pro nevidomé. Uskutečnila se také teoretická i praktická ukázka čtení a psaní Braillova písma či chůze s bílou holí.

Zhruba 25 procent z celkového počtu osobních asistentů pomáhá seniorům bez věkového omezení. Lektorka se proto v další části školení zaměřila na ochranu pracovníků v sociálních službách, vyrovnání se se smrtí uživatelů sociální péče či týrání. Zabývala se ale například také otázkou špatného jednání uživatele vůči osobním asistentkám, kterým zároveň předala potřebné rady, jak si v takovém případě udržet zdravý odstup. Tématem přednášky byla stádia umírání, postupné smiřování se s odchodem uživatele a předcházení pocitu viny asistenta z jeho smrti.

Každý pracovník v sociálních službách, tedy i osobní asistent, musí v souladu se zákonem 108/2006 Sb. absolvovat minimálně 24 hodin školení (vzdělávání) za kalendářní rok. Z toho nejméně 16 hodin musí představovat školení s akreditací. Každého z posledních dvou školení se zúčastnilo 73 zaměstnanců Střediska sociálních služeb Salvia. „Zájem o službu osobních asistentů ze strany dospělých osob a seniorů neustále roste. V současné době máme kapacitu služby 135 osob ročně. Tuto kapacitu v roce 2014 zcela určitě naplníme,“ dodává ředitelka střediska Ludmila Benešová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP hledá zhotovitele elektrifikace autobusových linek č. 131 a 176

16:14 DPP hledá zhotovitele elektrifikace autobusových linek č. 131 a 176

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v těchto dnech vypsal dvě veřejné zakázky na zhotovitele výstavby…