Pardubický kraj: Třicet let svobody v našem kraji

16.10.2019 7:34 | Zprávy

Vzpomínkovou akci k výročí 30 let od společenských změn v roce 1989 uspořádal Pardubický kraj pod záštitou hejtmana Martina Netolického. Akce byla primárně určena učitelům dějepisu a základů společenských věd a jejich žákům. Hlavními aktéry byli bývalí disidenti a pamětníci přelomových událostí. Paní Jarmile Stibicové, panu Františku Stárkovi a panu Václavu Blabolilovi předal radní pro školství Bohumil Bernášek děkovné listy Pardubického kraje.

Pardubický kraj: Třicet let svobody v našem kraji
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

„Cílem této vzpomínkové akce bylo ocenění některých osobností odporu proti totalitě působících v našem kraji a dále přiblížení událostí předcházejících společenským změnám v roce 1989 očima pamětníků. Seminář byl primárně určen učitelům dějepisu a základů společenských věd a jejich žákům, “ sdělil radní Bernášek a pokračoval: „Mladým lidem jsme chtěli přiblížit atmosféru doby, ve které režim zakazoval rockovou hudbu či určité druhy literatury a výtvarného umění a měl naprostý monopol na veškeré informace.“

Bývalá pedagožka a disidentka Jarmila Stibicová připomněla, že je důležité věnovat se moderní historii ve školách. Zmínila také organizaci Amnesty International, jejíž českou pobočku pomáhala zakládat, a která vyvinula patřičný tlak na propuštění Václava Havla z věznice do nemocniční péče v době, kdy trpěl těžkým zápalem plic. Vzpomněla i na jmenování Václava Havla prezidentem a jeho následnou návštěvu v Pardubicích.

Diskusi na téma hudby v totalitním režimu zahájil rockový hudebník a chartista Václav Blabolil, člen hudebních formací “Bílé světlo“ a „Stoker One Man Band“. Vysvětlil například, co znamenají pojmy jako „disident“ či „topič“.

Historik a disident František Stárek se pedagogům prezentoval přednáškou „Od undergroundu k Chartě 77“. Vyprávění okořenil i svými zkušenostmi z několika pobytů ve věznici. Dotkl se i tématu udavačství lidí, od kterých to nikdo nečekal. Odposlouchávací zařízení se mohlo ukrývat kdekoliv, třeba i v tahací harmonice oblíbeného hudebníka umístěné na hospodském stole, u něhož seděl Václav Havel s kamarády. Svým vyprávěním častokrát vyvolal potlesk a úsměv v publiku. Druhá přednáška pana Stárka s názvem „Jak se žilo v undergroundu“ patřila studentům. V ní se zabýval především rockovou hudbou a její rolí v kontextu proběhlých společenských změn. Studentům středních škol tuto dobu přiblížil video-ukázkami i jim blízkým jazykem.

Děkovné listy předané radním Bernáškem graficky zpracovali žáci a učitelé Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.

Celodenní program byl zakončen koncertem undergroundové kapely Plastic People of The Universe – New Generation.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

22:31 Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

Novou vodní nádrž postavily Lesy České republiky za bezmála čtyři miliony korun u Letovic v Jihomora…