Pardubický kraj je průkopníkem v energetickém managementu. Jako první kraj má celosvětový certifikát

20.10.2016 18:26 | Zprávy

Pardubický kraj zajišťuje již od roku 2013 na svých objektech snížení spotřeb energií, nákladů na jejich pořízení a usiluje o využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie. Výsledkem této činnosti a zavedením procesů pro energetický management je certifikace dle celosvětově platné normy ČSN EN ISO 50001, kterou Pardubický kraj jako první ze všech krajů v České republice získal.

Pardubický kraj je průkopníkem v energetickém managementu. Jako první kraj má celosvětový certifikát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

„Norma stanovuje jednoduchou zásadu, kdy samospráva a energetický management Pardubického kraje stanoví plány a cíle v oblasti energetické politiky. Ty jsou pomocí postupně nastavených procesů realizovány, přičemž jejich účinnost je měřena a monitorována, aby následně Pardubický kraj mohl přijmout účinná opatření na změnu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Zavedení ČSN EN ISO 50001 již na majetku Pardubického kraje uspořilo více prostředků, než celkem stálo její zavedení. Například pouze na energetických auditech pro budovy Nemocnice Pardubického kraje, a.s., které kraj dle zákona nemusí činit, bylo ušetřeno několik miliónů korun,“ dodal hejtman Netolický.

ČSN EN ISO 50001 Systémy managementu hospodaření s energií je norma, která byla v České republice zavedená teprve v roce 2012 pro implementaci a certifikaci systému energetického managementu. „Zavedený a certifikovaný systém managementu hospodaření s energií dle ISO 50001 již zajistil a dále bude zajišťovat na majetku Pardubického kraje snížení spotřeby energií a vody a zvýšení energetické efektivity,“ uvedl vedoucí odboru majetku a investic Michal Votřel s tím, že tyto úspory budou mít trvalý účinek. To vše společně se snížením dopadů na životní prostředí. V neposlední řadě zavedená norma zvyšuje šance pro získání dotací ze Státního fondu životního prostředí, případně z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost PIK v programovacím období 2014 – 2020. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

22:31 Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

Novou vodní nádrž postavily Lesy České republiky za bezmála čtyři miliony korun u Letovic v Jihomora…