Zároveň schválil návrh Ministerstva financí na snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 % s výjimkou alkoholických nápojů, a to od okamžiku účinnosti zákona o evidenci tržeb.
Návrh zákona nyní míří k podpisu prezidentem republiky a následně bude publikován ve Sbírce zákonů. Po dokončení legislativního procesu bude probíhat sedmiměsíční legisvakanční lhůta, během které bude vybudováno a otestováno technické řešení systému. V této lhůtě bude zveřejněna technická dokumentace a spuštěno testovací prostředí pro vývojáře pokladního softwaru a následně měsíc před účinností zákona spuštěn pilotní provoz, ve kterém si fungování systému budou moci vyzkoušet podnikatelé. Možnost simulování procesu transakcí nanečisto umožní plynulý nájezd elektronické evidence tržeb v okamžiku jejího spuštění. Předpokládáme, že zákon nabyde účinnosti do konce roku 2016.
„Česká republika se tím zařadí mezi většinu zemí Evropské Unie, kde již některá z forem evidence tržeb úspěšně funguje. Náš online model však bude patřit k nejmodernějším a pro podnikatele nejlevnějším, protože maximálně využívá technologie, které jsou dnes běžně dostupné, zatímco v době, kdy evidenci tržeb zaváděla například Itálie nebo Švédsko, nebo ji navrhovala současná česká opozice v podobě drahých registračních pokladen, zdaleka tak rozšířené nebyly,“ řekl ministr financí Andrej Babiš.
V první vlně budou evidovány tržby z oblasti ubytovacích a stravovacích služeb, v druhé (po třech měsících) tržby ze sektoru maloobchod a velkoobchod. Ve třetí fázi, která začne 15 měsíců po spuštění, budou evidovány tržby v ostatních činnostech (tj. např. svobodná povolání, doprava, zemědělství) s výjimkou těch ve 4. fázi. Nakonec ve 4. fázi 18 měsíců po spuštění budou mít povinnost evidovat své tržby vybraná řemesla a výrobní činnosti.
„Ačkoliv primárním cílem elektronické evidence tržeb je narovnání podnikatelského prostředí v české ekonomice, nese s sebou i nezanedbatelný fiskální efekt. Očekávaný dodatečný daňový výnos na daních z příjmů a dani z přidané hodnoty v sektorech stravování, ubytování a obchodu, tedy za první dvě fáze evidence, je až 12,5 mld. Kč ročně. Za ostatní sektory je potenciál dodatečných výnosů 5-6 mld. Kč ročně. Celkový daňový výnos po plném náběhu evidence tržeb bude 18 mld. Kč ročně,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. „Z těchto 18 mld. Kč půjde přibližně 4 mld. Kč ročně do rozpočtů obcí a přibližně 1,5 mld. Kč do rozpočtů krajů. To znamená více investic do lokálních projektů, do infrastruktury obcí, do školek a podobně,“ připomněl ministr financí.
Senát zároveň souhlasil s navrženou jednorázovou slevou na dani pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob ve výši 5000,- Kč, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby, a to z důvodu kompenzace zvýšených nákladů, které jim nastanou v souvislosti s účinností zákona.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva