Svoboda panoramatu znamená, že vše, co je permanentně vystaveno ve veřejném prostředí, lze vyfotografovat a volně zveřejnit. Na základě tohoto principu, který je garantován v právním řádu České republiky a dalších zemí, funguje celá řada on-line projektů: různá fotoalba, fotobanky, ale třeba i také největší on-line encyklopedie Wikipedie. Možnost fotografovat pouze pro nekomerční účely však fotografování a sdílení fotek prakticky zabíjí. A s ní i Wikipedii. A nejen tu.
Jak je to možné? S fotomobily, tablety a dalšími zařízeními se již nacházíme na té technické úrovni, že rozdíl mezi vyfotografováním a zveřejněním se v podstatě stírá. Zmáčknete spoušť a hned sdílíte - na sociální sítě, weby, úložiště, kamkokoliv. Jako autor fotografie své dílo můžete šířit - a klidně na něm i vydělávat anebo ho dát veřejně na facebook nebo do encyklopedie jako je Wikipedia. To vše je součástí svobody, která zahrnuje i komerční šíření.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV