„Máme k dispozici nová data MPSV, ze kterých vyplývá, že za poslední tři roky počet dětí na ubytovnách v Praze vzrostl z 99 na 141. To je o alarmujících 42 %. Přitom řešení je v podstatě snadné,” vysvětluje Vít Lesák důvody, které Platformu pro sociální bydlení vedly k formulaci výzvy. Platforma pro sociální bydlení zastupuje 100 odborníků a neziskových organizací a jejich jménem prosazuje účinnou pomoc lidem v bytové nouzi.
Video s výzvou je k zhlédnutí ZDE.
„Mluvíme tu konkrétně o sedmdesáti rodinách s dětmi, které žijí v pro dítě naprosto nevyhovujícím prostředí. Praha v současnosti disponuje dle dat Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy 1 800 prázdnými byty. Pokud z nich v roce 2019 opraví pouhých sedmdesát pro potřeby sociálního bydlení, je realistické, že mohou reprezentanti Prahy už v roce 2020 prohlásit: ukončili jsme bezdomovectví rodin na svém území. Žádné dítě díky nám nespí na ulici ani ubytovně a mimo jiné díky tomu šetří veřejné rozpočty,” doplňuje Štěpán Ripka, předseda Platformy.
Skončit s bezdomovectvím rodin si vytyčilo již několik měst v České republice, mezi nimi například Brno. Toto rozhodnutí tak stojí výhradně na zastupitelích města. Jací pražští kandidáti výzvu ubytovat děti z ubytoven přijali, Platforma pro sociální bydlení zveřejní v pondělí 1. října.
„V cenami ověnčeném brněnském pilotním projektu Housing First si po prvním roce byt bez dluhu na nájmu udrželo 48 z 50 rodin s dětmi, které se projektu účastnily – a to šlo často o lidi s velice komplikovanou životní situací. Takový projekt dokáže určitě realizovat i Praha,” věří Vít Lesák.
K výzvě se mohou připojit také běžní lidé a organizace. Stačí zveřejnit fotku s hashtagem #UbytovnyBezDeti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva