Plzeňský kraj: Krajský úřad je Přátelským místem

03.01.2023 22:17 | Tisková zpráva

Krajský úřad Plzeňského kraje je „Přátelským místem“. Instituce obhájila certifikát stejnojmenného projektu, který má za cíl učit správné komunikaci s lidmi všech handicapů včetně seniorů.

Plzeňský kraj: Krajský úřad je Přátelským místem
Foto: plzensky-kraj.cz
Popisek: Plzeňský kraj - logo

I nadále je tak součástí projektu certifikovaných poskytovatelů služeb. Díky proškoleným pracovníkům a bezbariérovému objektu si bez zbytečného stresu a nedorozumění mohou své záležitosti na Krajském úřadu Plzeňského kraje vyřídit i hendikepovaní občané.

„V rámci procesu certifikace se u nás na podzim a na konci roku uskutečnila školení, díky kterým si naši zaměstnanci na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je být v roli postiženého a hendikepovaného člověka. Je to silný zážitek, během kterého se dozvěděli, jak právě s takovými lidmi komunikovat, aby to pro obě strany nebylo nepříjemné a předešlo se případným nejistotám či nedorozuměním. Na úřadě se snažíme o maximálně profesionální přístup,“ říká ředitelka Krajského úřadu Plzeňského kraje Štěpánka Szabó.

Přátelská místa je projekt Českého červeného kříže, konkrétně oblastního spolku v Hradci Králové. Cílem je vytvoření sítě certifikovaných poskytovatelů služeb, u nichž budou mít klienti s nejrůznějšími typy omezení garanci profesionálního přístupu a dostupnosti služeb. Instituce, kterým je udělen titul Přátelské místo, jsou dále zařazeny do databáze Přátelských míst a mají oprávnění využívat logo projektu s příslušným počtem křížků, odrážejících úroveň poskytovaných služeb, tzn. množství proškolených pracovníků a míru bezbariérovosti objektu. Krajský úřad Plzeňského kraje svou certifikaci prodloužil od ledna na pět let.

Autorem a zakladatelem projektu Přátelská místa se v r. 2009 stal Mgr. Pavel Wiener, speciální pedagog a významný tyfloped. V odkazu loni zesnulého autora pokračuje jeho žena Renata Rucká, která je sama hluchoslepá. Díky tomu mají účastníci školení umocněný zážitek s reálným „figurantem“. Na vlastní kůži si vyzkoušeli, s jakými nástrahami se setkávají handicapovaní lidé při návštěvě úřadů a jiných institucí a při pohybu mimo své domovy obecně.

Frekventanti s klapkami na očích a holemi se musí dostat z vybraného místa zpět do místnosti, kde školení probíhá, a posadit se na svou židli. Potom se na celou akci mohou podívat na videu a srovnat si své pocity a představy s realitou. Kromě zdolávání stanovené trasy poslepu, doprovodu nevidomých nebo manipulace s invalidním vozíkem si všichni vyzkoušeli i méně obvyklé činnosti, související s asistencí handicapovaným lidem - manipulace s invalidním vozíkem, či řešení konkrétních situací - jakým způsobem dát nevidomému podepsat dokument nebo jak pracovat s penězi.

„U komunikace jsou důležité maličkosti a detaily. Osobně bych byla moc ráda, pokud by program mohl probíhat i na školách, aby se i děti mohly naučit těmto základům. Pak by nám všem bylo lépe,“ závěrem poznamenala lektorka Renata Rucká.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Novela zákona umožní studentům pracovat dříve v nemocnicích

19:15 Ministerstvo zdravotnictví: Novela zákona umožní studentům pracovat dříve v nemocnicích

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje umožnit studentům vybraných zdravotnických oborů dřívější nástup…