Počet osobních bankrotů v Česku klesá

27.11.2014 18:04 | Zprávy

Vyřizování agendy insolvenčních řízení se v Česku věnuje kolem 90 soudců. Právě jejich počet podle odborníků představuje hlavní důvod, proč se insolvenční soudy ocitají na hranici kolapsu. Zvýšená administrativa související s novelou insolvenčního zákona situaci eskaluje.

Počet osobních bankrotů v Česku klesá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

V loňském roce lidé podali 36 909 návrhů na oddlužení. V letošním roce začal počet návrhů klesat. K září 2014 jich bylo už jen 26 445. Podle odborníků se situace stabilizuje, soudci však stále mají problém řešit insolvenční řízení v termínu. S nízkým počtem soudců se insolvenční soudy potýkají napříč celým Českem. Nejvíce insolvenčních návrhů je podáno v Praze, nejméně v Karlovarském kraji.

„Velký problém je také to, že ne všechny insolvenční návrhy jsou perfektní, a insolvenčním soudům tak déle trvá, než zjistí relevantní informace pro rozhodnutí o úpadku. Navíc insolvenční zákon přináší velké množství administrativy, a to především v oblasti oddlužení. Na konci roku 2014 se však situace už stabilizuje a řada postupů se zautomatizovala,“ popsal Jan Malý, ohlášený společník společnosti VPI CZ, v.o.s.

V prvním stupni jedná o insolvenčním návrhu krajský soud, jenž následně vybere ze seznamu insolvenčního správce. „Pokud je dlužnický návrh bezchybný, insolvenční zákon stanovuje lhůtu pro rozhodnutí o insolvenčním návrhu do 15 dnů od podání návrhu. Obecně jsou soudy povinny zahájit úkony směřující k rozhodnutí o insolvenčním návrhu nejpozději do 10 dnů od podání návrhu,“ popsal Jan Malý. Po podání návrhu na oddlužení soud posuzuje, zda jsou splněny základní podmínky pro povolení oddlužení, tedy navrhovatel není podnikatelem, nebyl soudně trestán a podobně. Následně po povolení oddlužení už za spolupráce s insolvenčním správcem jsou zkoumány způsoby, jak oddlužení řešit.

Insolvenční řízení má několik fází, které záleží na konkrétním případu. Zpravidla jde o tři fáze – podání insolvenčního návrhu, rozhodnutí o úpadku dlužníka a rozhodnutí o způsobu řešení úpadku dlužníka. „Způsoby oddlužení jsou dva. Pokud má vyhlašovatel osobního bankrotu nějaký majetek, soud rozhodne o jeho zpeněžení. Druhou možností je splátkový kalendář. K této možnosti soud přistupuje v případě, že má dlužník dostatečné příjmy na to, aby byli jeho věřitelé uspokojeni v průběhu 60 měsíců – tedy pěti let – alespoň v rozsahu 30 procent. Během této doby dochází k pravidelnému měsíčnímu srážení zabavitelné částky ze mzdy dlužníka. Tyto finanční prostředky jsou pak rozposílány věřitelům v poměru velikosti jejich pohledávek,“ vysvětlil Jan Malý.

O veřejné obchodní společnosti VPI CZ, v.o.s. (VŠE PRO INSOLVENCI), www.vpi.hjf.cz

Veřejná obchodní společnost VPI CZ (Vše pro insolvenci) byla založena jako spojení dceřiné společnosti advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři a advokátní kanceláře Mgr. Ivan Brambaški (společnosti založené tímto advokátem) počátkem roku 2014. Svou činnost zahájila v červnu téhož roku.

V jejím čele stojí právník Jan Malý, který je oprávněn k výkonu funkce insolvenčního správce se zvláštním povolením. Specifická specializace insolvenčního správce se zvláštním povolením předurčuje společnost pro výkon ve velkých a zvláště složitých insolvenčních řízeních. Důraz je kladen na bankovní a finanční sféru.

Nad rámec hlavní specializace je společnost schopna zajistit standardní služby, jako je insolvenční správcovství v oblasti konkurzu, reorganizace a oddlužení, insolvenční správcovství zvláštních subjektů, jako jsou banky, pojišťovny, družstevní záložny a zajišťovny, a příprava reorganizačních plánů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letiště Praha: Sedm nových linek dopravce easyJet

20:11 Letiště Praha: Sedm nových linek dopravce easyJet

Úplně nové linky do Birminghamu, Glasgow, Nantes, Nice, Palmy a Alicante. Zahájeno bylo také spojení…