Podnikatelé zvolili za prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého

30.07.2020 14:21 | Zprávy

Vladimír Dlouhý získal 171 hlasů, Bořivoj Minář 80 hlasů. Bylo vydáno celkem 277 hlasovacích lístků, odevzdáno bylo 253 hlasovacích lístků, neplatné byly dva.

Podnikatelé zvolili za prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

O funkci prezidenta se ucházeli dva kandidáti, kromě Dlouhého také podnikatel Bořivoj Minář. V čele Hospodářské komory bude Vladimír Dlouhý tři roky.

Prezidium tvoří kromě prezidenta pět viceprezidentů. Podnikatelé budou prezidium volit odpoledne, o funkce se uchází osm kandidátů.

O mandát do všech orgánů Hospodářské komory (představenstvo, dozorčí rada, smírčí komise) se můžou ucházet jen podnikatelé. Právo volit a být zvolen do orgánů Hospodářské komory má každý člen komory – živnostník jako podnikající fyzická osoba sám za sebe, za obchodní společnost pak může být zvolen její statutární orgán (člen jejího statutárního orgánu). Volby se konají na základě rovného volebního práva tajným hlasováním. Funkční období členů všech orgánů Hospodářské komory je tříleté.

Vladimír Dlouhý

Narodil se 31. července 1953 v Praze. Vystudoval ekonomii na VŠE, studoval také na Katolické univerzitě v belgické Lovani, postgraduální studium matematické statistiky a pravděpodobnosti absolvoval na Karlově univerzitě v Praze.

Byl zakládajícím členem Prognostického ústavu Československé akademie věd. V 90. letech byl nejmladším a nejoblíbenějším politikem československých a českých vlád za Václava Klause. Je jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. Nejprve působil jako ministr hospodářství ČSFR a do roku 1997 jako ministr průmyslu a obchodu ČR. Byl poslancem a místopředsedou ODA. Z politiky do soukromého sektoru odešel v roce 1997.

Od září 1997 působí jako mezinárodní poradce investiční banky Goldman Sachs. Pracuje také pro francouzský investiční fond Meridiam a pro klienty v Indii a v ČR. Působil také jako člen Národní ekonomické rady vlády, po jejím obnovení je znovu členem. V letech 2010–2012 pracoval pro Mezinárodní měnový fond.

Prezidentem Hospodářské komory byl podnikateli poprvé zvolen na celorepublikovém Sněmu v roce 2014, funkci obhájil o tři roky později. Mezi lety 2015 a 2018 byl předsedou národního výboru Mezinárodní obchodní komory v ČR (ICC), ta zahrnuje globální síť více než 6 milionů firem, obchodních komor a podnikatelských sdružení ve více než 130 zemích světa. Od loňska vede jako náměstek prezidenta Evropskou asociaci obchodních a průmyslových komor v Bruselu (Eurochambres), která zastupuje více než 20 milionů podniků a 1700 regionálních a místních komor ve 44 zemích.

Posledních 20 let vyučuje na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, je také členem Správních rad ČVUT v Praze a VUT v Brně. Je autorem řady vědeckých prací, hovoří pěti jazyky – anglicky, španělsky, rusky, francouzsky a německy.

O Hospodářské komoře České republiky

Hospodářská komora dnes sdružuje 16 139 živnostníků, malé, střední i pro tuzemskou ekonomiku strategicky důležité velké podniky. Za poslední dvě volební období (od roku 2014) do Komory vstoupilo 4000 fyzických a právnických osob. Členové Hospodářské komory dnes vytváří 60 % HDP České republiky. Zaměstnávají 3,3 milionu lidí.

Do Hospodářské komory vstoupil také rekordní počet svazů, asociací, klastrů a řemeslných cechů. Z 81 v roce 2014 jich Komora dnes zastřešuje 124. Po započtení i jejich členů Hospodářská komora zastupuje zájmy 25 tisíc podniků. Komora nově zastřešila např. Svaz chemického průmyslu, Asociaci nanotechnologického průmyslu, Asociaci českých herních vývojářů, Unii filmových distributorů, Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD CZ a také třeba Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů nebo Cech parketářů.

Hospodářská komora působí v 73 městech a ve spolupráci s partnery provozuje také čtyři asistenční kanceláře v zahraničí – na Ukrajině, v Moldavsku, Bělorusku a Srbsku. Je součástí evropské i celosvětové sítě obchodních a průmyslových komor, spolupracuje s komorami ve 120 zemích.

Je mimo jiné i povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy. V loňském roce uplatnila podněty podnikatelů k 128 vznikajícím zákonům a novelám, uspěla v 65 % případů.

Hospodářská komora není státem zřizovanou institucí, nečerpá tedy žádné dotace na svůj provoz. Je podnikatelskou samosprávou, jedinou svého druhu v ČR. Její působnost je regulována zákonem o Hospodářské komoře a Agrární komoře, zasazuje se o zlepšování podnikatelského prostředí pro milion českých podnikajících fyzických a půl milionu právnických osob.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Za dvacet let přepravila Pendolina už 20 milionů spokojených cestujících

7:14 České dráhy: Za dvacet let přepravila Pendolina už 20 milionů spokojených cestujících

Byl 23. prosinec 2004 krátce po 10. hodině a na pražském Masarykově nádraží stály desítky železniční…