Na území Libereckého kraje bylo dnes ukončeno opatření v souvislosti s eradikací afrického moru prasat. Policie České republiky byla na základě rozkazu PP č.?188/2024 pouze vykonavatelem opatření nařízeného jednak Usnesením vlády č.?597 ze dne 28. srpna 2024 „k řešení aktuální situace výskytu afrického moru prasat v České republice - zajištění součinnosti Policie České republiky, Ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic s. p., při opatřeních sloužících k řešení nákazy afrického moru prasat“ a taktéž Mimořádným veterinárním opatřením Krajské veterinární správy č. j.:SVS/2024/139930-L ze dne 09. 10?, oboje vydáno v souvislosti s požadavkem Ministerstva zemědělství České republiky.
Cílem tohoto opatření bylo eliminovat riziko šíření nákazy mezi divokými prasaty, která představují hlavní rezervoár viru. Součástí opatření bylo nasazení policejních střelců, jejichž činnost zahrnovala intenzivní výkon eradikace, přípravy a logistické úkony.
Před samotným zahájením bylo nutné zajistit vhodné vybavení. V rámci testovacích zkoušek byla vybrána zbraň z výzbroje Policie ČR a adekvátní střelivo ráže 308 Win. Součástí příprav byla rovněž rekognoskace terénu, která probíhala za podpory dronů a vrtulníku Letecké služby Policie ČR.
Týdně bylo nasazeno 18 odstřelovačů, kteří v průměru odpracovali 54–60 hodin za týden. Celkem bylo během šesti týdnů realizováno 108 nasazení odstřelovačů, přičemž do činnosti se zapojilo přibližně 80 jednotlivců.
Důležitou součástí opatření byla také příprava a průběžné aktivity. Specialisté se věnovali obhlídkám a přípravám lokalit, nástřelům zbraní a pravidelné koordinaci. Během této akce se podařilo odlovit celkem 44 kusů divoké zvěře, což odpovídá zkušenostem ze Zlínska, kde byla podobná opatření realizována před sedmi lety. Je však důležité zdůraznit, že terénní podmínky v Libereckém kraji byly podstatně náročnější. Policie ČR v této souvislosti zdůrazňuje, že jejím cílem nebylo soupeřit s mysliveckými sdruženími o počet ulovených kusů. Výsledky této akce odpovídají predikcím analytiků a nijak se nevychylují z očekávaných hodnot.
Během opatření jsme se však museli potýkat s řadou aktivit, které naši práci komplikovaly. Mezi tyto případy patřily například ohňostroje v blízkosti, používání hlučných řehtaček nebo rozsypání pracího prášku v lokalitách, kde probíhal zásah. V souvislosti s těmito jednáními jsme ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé nemoci zvířat.
Dalším incidentem bylo jednání řidiče, který nereagoval na výzvu policistů k zastavení v době zákazu vstupu do určených lokalit. S tímto řidičem byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Navzdory těmto obtížím kladla Policie ČR vždy nejvyšší důraz na ochranu života, zdraví občanů a jejich majetku.
Krajské ředitelství policie Libereckého kraje nasadilo každý týden přibližně 80 policistů, kteří se podíleli na hlídkování, provozu dronů a dalších činnostech. Do opatření se zapojily také Speciální pořádkové jednotky z Ústeckého kraje, strážníci z Jablonce nad Nisou a ve dvou turnusech městští policisté z Liberce a Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, který rovněž přispěl nasazením bezpilotních leteckých prostředků.
Policie ČR tímto děkuje všem občanům za respektování mimořádných opatření a omezení, která byla s touto činností spojena.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva